Objavili nové praveké hradisko v Orešanoch

poslal(a): Satrapold , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 8 hod.  

hradiska.sk V Dolných Orešanoch objavili nové praveké hradisko. Najzaujímavejším nálezom je zlatý drôt z doby bronzovej.

diskusia   kto hlasoval  

Masáž a jej vplyv na kvalitný spánok

poslal(a): ZdravyRozum , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 10 dní  

thaioase.sk Správna masáž dokáže pomôcť s mnohými zdravotnými problémami. Medzi najčastejšie dôvody, prečo vyhľadávame masážne procedúry, patrí stres, bolesť chrbta alebo migréna. Všetky tieto dôvody sú častokrát úzko spojené s nespavosťou. Akútna bolesť totiž narúša spánkové vzorce a celkový zdravý a pokojný spánok.

diskusia   kto hlasoval  

Slovensko je medová veľmoc, naši včelári získali zlato v Kanade

poslal(a): JozefViskup , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 13 dní  

kosiceonline.sk V kanadskom Montreale sa na včelárskej súťaži umiestnila na prvom mieste včelárska farma zo Slovenska.Okrem toho Slovensko s 20 medailami predbehlo Rusko,ktoré ich získalo iba 12 a skončilo tak na 2. mieste. V súťaži sa vyhodnocovali všetky včelie produkty,nielen med,ale aj vosk,peľ či medovina. Vyhodnocovanie je prísne,pozostáva z rôznych analýz a už v týchto testoch veľa medov zo súťaže vyradia. Všetky slovenské medy v súťaži prešli.

diskusia   kto hlasoval  

Z centra Mléčné dráhy byla vyvržena hvězda rychlostí 6 milionů km za hodinu

poslal(a): nas_vesmir , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 14 dní  

nasvesmir.cz Mezinárodní tým astronomů zaznamenal hyperrychlou hvězdu hlavní posloupnosti pohybující se obrovskou rychlostí v důsledku vymrštění zdrojem Sagittarius A*, což je supermasivní černá díra v centru naší Galaxie – Mléčné dráhy, jejíž hmotnost dosahuje zhruba čtyř miliónů hmotností Slunce. [...]

diskusia   kto hlasoval  

Veľký čínsky múr nevidieť z Mesiaca! …a ďalšie fakty a zaujímavosti

poslal(a): zeten , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 30 dní  

zn.sk Veľký čínsky múr je jedným z novších divov sveta, akejsi ďalšej svetovej sedmičky. Výnimočná stavba, ktorá na niektorých miestach stojí dodnes a na iných je tvorená len rozpadnutou hŕbou kamenia, či násypmi zeminy, sa tiahne naprieč severnou Čínou od úplného morského pobrežia až po hlboké vnútrozemie v časti púšte Gobi.

diskusia   kto hlasoval  

Vedeli ste, že chobotnice počas spánku menia farbu?

poslal(a): svetkuriozit , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 41 dní  

svetkuriozit.sk Vedeli ste že chobotnice sú skvelé v maskovaní? Dokážu zmeniť farbu v reakcii na meniace sa podmienky v ich okolí. Príčinou zmeny farby nie je zmätenie dravcov. Nasledujúce fotografie a video zachytili spiaceho hlavonožca, ktorý niekoľkokrát menil svoju farbu. Skúsite uhádnuť o čom chobotnica – Heidi – snívala?

diskusia   kto hlasoval  

Ako sa zbavíte kuny?

poslal(a): darkness , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 42 dní  

odpudzovace.sk Kuna. Na pohľad je to síce vcelku milé zvieratko. Ale na dvore, v dome a v záhrade dokáže narobiť poriadne škody. O tom, že u vás kuna šarapatí, vás môže presvedčiť „dupanie“ na povale, poškodený interiér auta, ale aj uhynutá hydina. Aké škody dokáže kuna napáchať a ako sa môžete brániť?

diskusia   kto hlasoval  

Zaručený spôsob, ako sa zbaviť potkanov

poslal(a): darkness , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 42 dní  

odpudzovace.sk Vyskúšali ste už všemožné spôsoby, ako sa zbaviť potkanov, no hlodavce sa aj tak po čase objavia? Hľadáte zaručený spôsob, ktorý vás tejto nepríjemnosti nadobro zbaví? Existuje veľmi jednoduché a účinné riešenie. Čo robiť, aby sa potkany vyhýbali vášmu obydliu?

diskusia   kto hlasoval  

Máte pod kapotou auta kuny? Takto sa ich zbavíte

poslal(a): darkness , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 42 dní  

odpudzovace.sk Myslíte si, že ak parkujete v garáži, vyhrali ste nad kunou? Tak to ste na omyle. Kune stačí naozaj maličká škáročka na to, aby sa dostala dovnútra. Pokojne sa pretiahne aj cez štrbinu pod dverami. Takže ani v garáži nie je vaše auto v bezpečí. A to najmä v zime, kedy si kuna hľadá teplý brloh. Vtedy je pre ňu vyhriaty motor auta doslova rajom. Nebezpečenstvo sa zvyšuje, ak žijete v blízkosti lesov, kde sa kuny vyskytujú častejšie. Čo teda taká k

diskusia   kto hlasoval  

Čo sú to zirkóny, ich pôvod a význam v šperkárstve

poslal(a): zeten , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 52 dní  

zn.sk Rozoznali by ste zirkón od briliantu? Celkom nový zirkón by bolo naozaj ťažké rozoznať. No zirkón starne a jeho vlastnosti sa na ňom po čase naozaj prejavujú.

diskusia   kto hlasoval  

Stredoveká Levoča a Kežmarok proti sebe bojovali na život a na smrť

poslal(a): zeten , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 63 dní  

zn.sk Zdá sa potom až neuveriteľné, že o niektoré výsady a práva medzi sebou bojovala Levoča a Kežmarok dokonca tak veľmi, že umierali ľudia a horeli sklady.

diskusia   kto hlasoval  

Ako preložiť slová „ešte“ a „už“ do angličtiny

poslal(a): mariankohn , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 63 dní  

anglictinakukave.sk Určite sa vám to už stalo. Chceli ste zistiť, ako sa prekladá nejaké slovenské slovo do angličtiny, ale slovník vám ponúkol veľa ekvivalentov (slov s rovnakým významom v inom jazyku). Čo s tým? (Odpoveď v článku.)

diskusia   kto hlasoval  

Prečo sa hovorí “Smrdíš ako bzdocha” a čo je to tá bzdocha?

poslal(a): zeten , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 73 dní  

zn.sk Slovenská ľudová slovesnosť, povery, či prirovnania sa s nami nesú a ešte ponesú dlho. Pre mnohé už ani nepoznáme vysvetlenie, alebo ich považujeme za úplnú samozrejmosť. Ked sa povie, že niekto “smrdí ako bzdocha”, nie každý aj naozaj vie, čo to tá bzdocha je. Pre niektorých Slovákov je to nadávka.

diskusia   kto hlasoval  

Čo by sa stalo keby sme všetok odpad spálili?

poslal(a): JaJYT , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 79 dní  

youtube.com Čo by sa stalo keby sme všetok odpad spálili? O plusoch a mínusoch spaľovania odpadkov sa dozviete v dnešnej epizóde Unikátnych informácii

diskusia   kto hlasoval  

Slovensko se podílí na výzkumu záření atmosféry

poslal(a): nas_vesmir , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 94 dní  

kosmonautix.cz Když se podíváte na noční fotografie zemského horizontu pořízené z ISS, často si můžete všimnout tenkého svítícího pruhu...

diskusia   kto hlasoval  

Štátny podnik bude čistiť dno Dunaja

poslal(a): tomastmx , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 105 dní  

biztweet.eu V rámci projektu Danube Rehabilitation Measures chystá štátny podnik Vodohospodárska výstavba čistenie dna zdrže Hrušov.

diskusia   kto hlasoval  

Záhadné hvězdné mračno v souhvězdí Býka | NÁŠ VESMÍR

poslal(a): nas_vesmir , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 105 dní  

nasvesmir.cz Díváme se na malou a slabou mlhovinu IRAS 05437+2502 v souhvězdí Býka. Objekt zdá se býti spíše nenápadným, skrývá ale jednu záhadu. Tou záhadou je obracený tvar písmena 'V' na horním konci této "plovoucí" hory mezihvězdného prachu, který můžeme vidět poblíž středu úvodního snímku.

diskusia   kto hlasoval  

Mladá planeta Jupiter se srazila s protoplanetou desetkrát hmotnější než Země

poslal(a): nas_vesmir , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 106 dní  

nasvesmir.cz Kolosální čelní srážka mezi planetou Jupiter a zárodkem vznikající planety (tzv. protoplanetou) v době utvářející se Sluneční soustavy – zhruba před 4,5 miliardami roků – by mohla vysvětlit překvapivé informace z kosmické sondy Juno, kterou k Jupiteru vyslala americká NASA. Vyplývá to z nové studie nedávno publikované v časopise Nature.

diskusia   kto hlasoval  

Čo vám média zamlčujú o globálnom otepľovaní

poslal(a): lubomirdrinka , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 112 dní  

nezaujato.wordpress.com je matematický dôkaz, že nie je možné predvídať klímu už aj malé nepresnosti vstupných dát pri veľkom chaotickom systéme robia obrovské nepresnosti pre veľký počet výpočtov a opakovaní. Vedecky dokázane, že hodnoty GWC známe ako CO2 ekvivalent sa nedajú používať a napriek tomu média a vedci hovoria, že sa oteplí o toľko do roku 2100

diskusia   kto hlasoval  

Co na obloze oko nevidí? Třeba galaxie kočky Šklíby v souhvězdí Velké medvědice

poslal(a): nas_vesmir , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 113 dní  

nasvesmir.cz Obecná teorie relativity, kterou Albert Einstein publikoval v roce 1915, předpověděla jev gravitační čočky. A to je to, co těmto vzdáleným galaxiím dává při pohledu prostřednictvím rentgenových a optických dat z kosmických dalekohledů Chandra a Hubble, tak rozmarný vzhled.

diskusia   kto hlasoval  

Môžu sa čistiace prostriedky miešať? (Niekoľko rizík, ktoré je potrebné zvážiť)

poslal(a): yves , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 115 dní  

yves.company Miešanie čistiacich prostriedkov je hazardná hra. Samozrejme miešanie čistiacich prostriedkov nemusí vždy znamenať len nalievanie dvoch tekutín do jedného kýblika. Rôzne čistiace prostriedky by sa nemali zmiešavať, najmä z dôvodu, že ich zmiešaním vytvárate novú chemickú látku a k takej by ste mali mať aj ...

diskusia   kto hlasoval  

Astronomové objevili ultramasivní černou díru o hmotnosti 40 miliard Sluncí

poslal(a): nas_vesmir , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 118 dní  

nasvesmir.cz Astronomové využívající dalekohled Evropské jižní observatoře ESO s názvem VLT (Very Large Telescope) objevili obrovskou černou díru ukrývající se v centru objektu Holmberg 15A, což je superobří eliptická galaxie, která je centrálním a dominantním členem kupy galaxií pojmenované Abell 85. Hmotnost této černé díry se odhaduje na 40 miliard hmotností Slunce.

diskusia   kto hlasoval  

Příčinou zvýšené radiace nad Evropou v roce 2017 byla havárie v závodě Majak na...

poslal(a): nas_vesmir , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 122 dní  

nasvesmir.cz Lehce radioaktivní oblak ruthenia 106, který zasáhl Evropu a části Asie v roce 2017, vznikl při nehodě v závodě na zpracování jaderného paliva Majak na jižním Uralu. Vyplývá to z analýzy 1100 atmosférických a 200 spadových vzorků.

diskusia   kto hlasoval  

Kterak Evropa připravuje kurýra pro vzorky z Marsu | NÁŠ VESMÍR

poslal(a): nas_vesmir , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 123 dní  

nasvesmir.cz Do první zpáteční cesty k Marsu bude zapojena také evropské sonda, jejímž úkolem bude dopravit vzorky hornin na Zemi. ESA tak průmyslu otevírá dveře, kdy bude možné podílet se na stavbě automatu majícího za cíl přivézt cenné horniny, prach a vzorky atmosféry z Marsu. Ty budou představovat klíč pro odhalení roušky tajemství nad tím, zdali někdy existoval na našem planetárním sousedovi život.

diskusia   kto hlasoval  

GJ 357d: Potenciálně obyvatelná planeta v souhvězdí Hydry

poslal(a): nas_vesmir , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 124 dní  

nasvesmir.cz Na základě využití dat ze satelitu NASA s názvem TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) a několika pozemních teleskopů astronomové objevili tři malé exoplanety obíhající kolem jasného červeného trpaslíka s názvem GJ 357. Nejvzdálenější planeta – GJ 357d – je obzvlášť zajímavá pro vědce, neboť její oběžná dráha leží v tzv. obyvatelné zóně...

diskusia   kto hlasoval  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...219 nasledujúce>>
 

Váš účet