Zabudnuté remeslo ju živí

poslal(a): juicy_sk , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 2 dni  

40plus.sk Pri tvorbe vychádzam z historických ornamentov. Moje moto je : Znovuzrodenie zabudnutého remesla s úctou, rešpektom a láskou. Ale taktiež ornamenty inovujem, dávam im nový dych a aplikujem ich aj na všetky možné produkty, podľa želania zákazníka. Takže sa jedná aj o moderné kožené doplnky, spestrené nielen tradičnou ornamentikou.

diskusia   kto hlasoval  

Prostituce v antickém Římě

poslal(a): SGS , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 3 dni  

memento-historia.cz Říká se, že prostituce je nejstarším z řemesel. Patrně na tom něco bude, protože již před více jak 2 tisíci lety šlo v antickém Římě o zcela běžnou věc. Prostituce zde byla legální a dokonce šlo o licencované povolání. Povolání prostitutky však samozřejmě nebylo považováno za příliš morální a ctnostné. Šlo zde zajímavý kontrast vůči jejich zákazníkům, u nichž návštěva vykřičeného domu nebyla považována za cokoliv nemorálního či nevhodného.

diskusia   kto hlasoval  

Slovenská country skupina Prospektori vydala nový videoklip k singlu Línej John

poslal(a): Slovakblues , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 4 dni  

youtu.be Jeden z najaktívnejších slovenských bluesových hudobníkov a hráč na rezofonickú gitaru Ľuboš Beňa zo Skalice sa vracia až ku koreňom country. So svojou skupinou Prospektori ponúka nový singel inšpirovaný americkou "old-time" hudbou starých dobrých časov.

diskusia   kto hlasoval  

Prekliaty Klub 27

poslal(a): radkab , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 6 dní  

dalito.sk Už viac rokov sa zamýšľam nad tým, či to má nejakú súvislosť. Či je smrť toľkých mladých a šikovných ľudí presne v tomto veku, len čistá zhoda náhody, alebo má toto číslo nejakú magickú moc. Veď ľudia umierajú denne, z rôznych príčin a v rôznom veku. Ale z Klubu 27 sa za dlhé desaťročia stal priam kultúrny fenomén a to zrejme až taká náhoda nebude.

diskusia   kto hlasoval  

Prichádza SuperStar 2020: Spevácke výkony bude prvýkrát hodnotiť päť porotcov!

poslal(a): musiczoneeu , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 8 dní  

music-zone.eu Moment, na ktorý čakali milovníci vynikajúcej zábavy a fanúšikovia fenoménu SuperStar, je tu! Televízie Markíza a Nova sa opäť spojili, aby začiatkom roka 2020 divákom priniesli ďalší ročník najslávnejšej a najúspešnejšej hudobnej talentovej súťaže. A hneď na úvod oznámili novinku – porota bude mať vôbec prvýkrát v histórii päť členov a zídu sa v nej špičkoví umelci zo Slovenska a Česka!

diskusia   kto hlasoval  

Krampus chystá ďalšie vzkriesenie, pochod čertov bude ešte väčší

poslal(a): musiczoneeu , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 9 dní  

music-zone.eu Pochod čertov pred dvoma rokmi skončil skôr ako vôbec stihol začať. A to na základe argumentov mestských poslancov, ktorí sa predbiehali rôznymi výrokmi, kto ho zakáže skôr. Organizátori tomuto tlaku nepodľahli, pochod vzkriesili a 7. decembra sa bude konať už jeho tretí ročník. Minulý rok na toto podujatie prišlo viac ako 15 000 ľudí, čím sa radí medzi top akcie na území Piešťan.

diskusia   kto hlasoval  

ABBA, fenomenálny úspech a 370 miliónov predaných albumov

poslal(a): jimmyaffil , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 9 dní  

hodinyzplatne.sk Už je to takmer päťdesiat rokov, odkedy sme prvý krát mohli počuť hity hudobnej legendy ABBA. Piesne ako Waterloo alebo S.O.S. hrajú stále aj v našich rádiách. Aké sú vaše spomienky na túto švédsku hudobnú legendu a jej skladby? Poznáte jej najväčšie hity či aj zákulisné informácie? Zistite s nami!

diskusia   kto hlasoval  

Karel Martel odvrátil arabskou invazi v bitvě u Tours

poslal(a): SGS , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 10 dní  

memento-historia.cz Bitva u francouzského města Tours byla jedna z nejdůležitějších bitev v 8. století, přesto o ní víme překvapivě málo. Dokonce ani samotné datum není jisté, pravděpodobné je, že se odehrála v říjnu roku 732. S jistotou ale alespoň víme, kdo se v ní utkal. Šlo o střet křesťanského světa s expanzivním muslimským. Na straně kříže bylo francké vojsko vedené Karlem Martelem, na straně druhé armáda Umajjovců v čele s emírem Abd ar-Rahmánem.

diskusia   kto hlasoval  

Tipy na vianočné darčeky - kúpte knihu!

poslal(a): juicy_sk , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 10 dní  

40plus.sk Jedným z najlepších darčekov, aký môžete dať svojim blízkym na Vianoce je kniha. Darujete tak zároveň aj čas, ktorý si obdarovaný nájde. A čas je v dnešnej dobe vzácna komodita. Na knižnom trhu sa toho roku urodilo veľa a my sme radi, že mnohí z našich spolupracovníkov prispeli svojimi knižkami tiež. Už si len vybrať.

diskusia   kto hlasoval  

Odkaz poviedok Karla Čapka

poslal(a): martinsuraba , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 11 dní  

suraba.blog.sme.sk Učil som sa na skúšku. Bola to prvá skúška na vysokej škole a ja som sa pripravoval. Z knižnice som si doniesol Povídky z jedné a druhé kapsy. Zamiloval som si ich a myslím, že navždy.

diskusia (8)   kto hlasoval  

Aké knihy vybrať pre 10 až 12 ročné dieťa a čo pri výbere brať do úvahy?

poslal(a): zeten , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 12 dní  

kniznenovinky.sk Pri výbere kníh pre malé deti je výber naozaj pestrý. Výber pre dospelého je taktiež pomerne ľahký, ak poznáte obľúbených autorov, žáner, či tému. Zdá sa však, že vybrať knihy pre 10 až 12 ročné deti je ťažšie, než sa môže na prvý pohľad zdať.

diskusia   kto hlasoval  

Pravý Slovenský folklór z regiónu Tatier

poslal(a): juicy_sk , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 16 dní  

40plus.sk Keď ste sa doteraz nestretli s článkami o folklóre a zvykoch našich predkov, práve vám sú určené nasledujúce riadky. Našim cieľom je osveta v širokých vrstvách, odborníci si isto nájdu podrobnejšie zdroje informácií. My budeme radi, ak z našich článkov načerpáte základné informácie o našom krásnom Slovensku, jeho zvykoch, obyčajoch a kultúre odievania.

diskusia   kto hlasoval  

Významní římští císařové: #2 Tiberius

poslal(a): SGS , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 17 dní  

memento-historia.cz Budoucí císař Tiberius se uměl dobře narodit. Jeho otcem byl senátor Tiberius Claudius Nero a matkou Livia Drusilla, oba ze starodávného a váženého rodu Claudiů. Jeho otec si však v občanské válce nevybral dobrou stranu a celá rodina proto musela neustále prchat před nepřáteli.

diskusia   kto hlasoval  

Radoslav Jussy Priputen: Gloom je stále živý

poslal(a): michalfrank , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 23 dní  

frenky.sk Legendárny Insepultus neobnoví, povedala sabinovská legenda death metalu.

diskusia   kto hlasoval  

Folklórny súbor Šarišan otvoril vynovené priestory kvapkou krvi

poslal(a): michalfrank , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 23 dní  

presov.korzar.sme.sk Sála strediska PKO v prešovskej Družbe je vyťažená na sto percent.

diskusia   kto hlasoval  

Společenské vrstvy v antickém Římě

poslal(a): SGS , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 24 dní  

memento-historia.cz Ať šlo o dávné království, pozdější republiku nebo následné císařství, římští občané vždy žili rozdělení ve společenských vrstvách, podle kterých byly posuzováni. Dostat se do jiné vrstvy, než se člověk narodil, rozhodně nebylo snadné, ne však nemožné. Nejjednodušší způsob, jak můžeme Římany rozdělit je na svobodné a otroky, dělit však můžeme ještě dále, podle práv a často také podle bohatství.

diskusia   kto hlasoval  

Výstava v Galérii Zavodny stvorená na zamyslenie

poslal(a): juicy_sk , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 24 dní  

40plus.sk Harmónia, ktorá spočíva vo vizuálnej čistote dvoch odlišných autorských prístupov, otvorený dialóg s architektúrou budovy, hra s formátmi a senzitivita diel, ktorá odkazuje k minulým a už odžitým dejom, sú prísľubom jedinečného, ​​takmer meditatívneho zážitku výstavy, ktorú sami autori nazvali ” Vzorovou výstavou. ”

diskusia   kto hlasoval  

Kapela Korn sa v roku 2020 vráti na Slovensko!

poslal(a): musiczoneeu , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 25 dní  

music-zone.eu Dvojnásobní držitelia Grammy prídu na Slovensko s novým albumom The Nothing. Zakladatelia nu-metalu z kalifornského Bakersfieldu hrali u nás v roku 2017. Bratislavský koncert bol beznádejne vypredaný a fanúšikovia odchádzali nadšení...

diskusia   kto hlasoval  

Jazz Blues Jamboree, November 1989 a mnoho ďalšieho | Som Novozámčan

poslal(a): Vlado1234 , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 26 dní  

somnovozamcan.sk pošli do vybrali.sme.sk Neviete kam cez týždeň? Nové Zámky vám ponúkajú skutočne pestrý program na celý týždeň. Pre nadšencov múzeí a galérií sú stále dostupné výstavy, konať sa budú aj...

diskusia   kto hlasoval  

Aký je nový americký dokumentárny hudobný film Miles Davis: Birth of the Cool

poslal(a): Slovakblues , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 29 dní  

bluesmusic.sk Dokument podáva pestré svedectvo o živote trubkára, skladateľa a kapelníka prostredníctvom filmových záberov, fotografií a nahrávok, z ktorých mnohé boli dlhé roky v archívoch a až teraz sa dostali na verejnosť. Dopĺňajú ich nové rozhovory s hudobnými historikmi.

diskusia   kto hlasoval  

Kúpa knihy Chrám Matky Božej v Paríži podporí zbierku na obnovu po požiari

poslal(a): zeten , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 29 dní  

kniznenovinky.sk Victor Hugo vo svojom slávnom diele Chrám Matky Božej v Paríži ukázal výnimočnú silu v marketingu v čase, keď typický marketing neexistoval. Jeho zámer zasadiť príbeh na toto miesto zámerne, aby upriamil pozornosť na chátrajúcu a pritom výnimočnú budovu, vyšiel. Teraz kniha pomáha opäť.

diskusia   kto hlasoval  

7 divů světa, #5 Visuté zahrady Semiramidiny

poslal(a): SGS , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 31 dní  

memento-historia.cz Kdo byla vlastně ta Semiramis, podle které nesou zahrady své jméno? Šlo o manželku asyrského krále Šamši-Adada V., kterou známe také pod jmény Šammuramat či Šamiram. Neobvyklé na ní bylo, že po smrti svého manžela v roce 811 př.n.l. převzala vládu jako regentka a následně jako spoluvládkyně svého syna Adadnirária III. Jako Semiramis ovšem bývají označovány i jiné královny pozdějších let.

diskusia   kto hlasoval  

Punk nezomrel. Jubilanti The Exploited na dušičky pobláznili Košice - Korzár SME

poslal(a): michalfrank , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 32 dní  

kosice.korzar.sme.sk Minulosť sa snúbila s budúcnosťou. Tú ukázali Maid Of Ace.

diskusia   kto hlasoval  

Exorcizmus v 21.storoci je jednoducho nepripustny, a jeho pachatelov treba trestat.

poslal(a): . , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 32 dní  

tagesschau.de V Nemecku chcú zakázať „terapie“ pre mladistvých, ktoré majú zmeniť ich homosexuálnu orientáciu. „Kde sú vykonávané, tam často prinášajú ťažké telesné a duševné utrpenie,“ povedal minister zdravotníctva Jens Spahn z CDU. (ard)

diskusia   kto hlasoval  

Kúpele v Pezinku patrili medzi tie najobľúbenejšie v Uhorsku

poslal(a): martinzigo , do rubriky kultúra, odvtedy uplynulo: 33 dní  

mypezinok.sme.sk S výstavbou súhlasila i panovníčka Mária Terézia a navštívil ich napríklad cisár František I.

diskusia   kto hlasoval  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...524 nasledujúce>>
 

Váš účet