Streda, 21. august, 2019 | Meniny má Jana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

(Ne)urýchlené pozemkové úpravy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Tých problémov

Tu je viac, napríklad predvojnová pozemková reforma, nedoriešené povojnové konfiškácie a to sme zatiaľ stále na začiatku keď to spojím so znením Ústavy SR v rozhodných obdobiach......
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Sme na to pripravený.

Bohužiaľ väčšina tvrdení sa nezakladá na na pravde, ale na želaní autora. Na druhej strane, keď zmenilo MPaRV a spustilo pozemkové úpravy (aj keď termín je nesprávny, lebo pozemkové úpravy sa vykonávajú a tento balík je financovaný z fondov únie), MPaRV predložilo do medzirezortného pripomienkovania materiál o vysporiadaní pozemkového vlastníctva (https://www.slov-lex.sk/legisl...), opozičné strany, keďže sú v opozícii, musia zmeniť svoj postoj, pochopiteľne na opačný. Zákon č.330/1991 Z.z. je síce starý, ale je najčastejšie aktualizovaný a je aktualizovaný práve problémami, s ktorými sa stretávame pri projektovaní - takže pozemkové úpravy sa riadia zákonom, ktorý reaguje na zmeny.

Ako projektant pozemkových úprav som sa podieľal na mnohých projektoch a aj po ukončení sledujem, ako sa vyvíjajú - stačilo trocha námahy a ukázalo by sa, že počty vlastníkov sa po pozemkových úpravách zmenšujú. Napríklad aj to, že vlastníci a užívatelia sa po projekte správajú zodpovednejšie.

Ak by boli problémy s ROEPmi také vypuklé, ako sa uvádza v blogu, tak by ich nebolo možné projekty dokončiť. Problémy sú, ale práve pozemkové úpravy môžu a vedia niektoré vyriešiť. A donútiť katastre ku konaniu - napríklad stretli sme sa tým, že sa zrazu vedeli dokončiť výkupy pod komunikáciami, ktoré ležali v archívoch desaťročia.

A práve riešenie reštitúcii je tiež jeden z pozitívnych prvkov pozemkových úprav - poskytujú možnosti na ich riešenie. Postačuje len spolupráca s SPF, okresných úradov a reštituentov, a samozrejme projektantov. Takisto inštitút vyrovnania v peniazoch poskytuje možnosti, kde získať pôdu pre reštituentov.

Myslím, že najdôležitejším a najsilnejším prvkom v tomto procese sú vlastníci. A verte tomu, že vedia čo chcú.

https://dennikn.sk/blog/106726...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Julény,

Nemajte mi to za zlé, ale Váš príspevok dýcha "povinnou jazdou..." Chytáte Martina Fecka za slovíčka a pritom vo Vašom príspevku je zopár gramatických perál... Martin veľmi dobre vie, čo píše a, navyše, má reálny záujem o nápravu nezriedkavých chýb. Ja osobne, keď sa v mieste môjho bydliska robil ROEP, som bol dlhodobo mimo územia SR a nemohol som (a ani som o tom nevedel) vyjadriť svoj názor a tak sa stalo, že zrazu z dvoch pozemkov, ktoré sa nachádzali na rôznych miestach katastra mám jeden v polovičnej veľkosti a ani neviem kde, čo som zistil, až keď som si náhodou pozeral LV k iným pozemkom...

A ako sa môžem brániť...?

Podobne sa do správy SPF dostala pôda vlastníkov, ktorí nereagovali na ROEP, lebo zomreli 40 rokov predtým a ich dedička, pretože býva v inej časti SR a bola navyše už stará, ani netušila o tom, že sa ROEP robí a už vôbec nie, čo znamená a aký môže mať na ňu dosah. Pritom však štátu vôbec neprekážalo, že za pozemok, ktorý nevlastní, platila 40 rokov daň...

Pomôžem si citátom klasika: "To jsou paradoxy, pane Vaněk..."

Keby sa MPaRV venovalo tejto problematike vážne, už by sme mali veľa veci vyriešených. Avšak hlavná predstaviteľka MPaRV má úplne iné záujmy, je nekompetentná a ako manažérka na smiech. Podstatné však je, že plní príkazy akademického podvodníka z Revúcej a celej jeho kamarily...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To o čom píšete nie je celkom problémom ROEP. Údaje katastra uvedené v §7 sú hodnoverné, ak sa nepreukáže opak, preto by ste nemali čakať, že to niekto spraví za Vás. ROEP boli skôr o zjednodušení riešenia problémov pre vlastníkov, čo neznamená, že problémy sa už nedajú riešiť. Dajú sa riešiť aj teraz, len potrebujete na to viac úsilia.

Reagoval som preto, lebo takýto postup a "obrátenie" sa opozičného politika voči pozemkovým úpravám nie je správnou cestou.

Na druhej strane to, o čom píše Martin, že by sa malo robiť sa aj robilo. Podobne ako Martin, bol som pri tvorbe a spracovaní RVP/ZRPS/ROEP, aj keď na opačnej strane. A aj problémy, o ktorých hovoríte vo svojom príspevku nie sú problémami samotného spracovanie ROEP, ale z veľkej časti aj problémom nezáujmu a neznalosti, a nevyužitia príležitostí, ktoré ROEP poskytoval. Aj keď to ste asi nechceli počuť.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME