Štvrtok, 5. december, 2019 | Meniny má Oto

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zbierka najväčších mýtov o histórii cirkvi, ktoré ste počuli (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

< 1 2

Hodnoť:   mínus indicator plus

Najuspokojivejšie vysvetlenie stvorenia

Pred 52 rokmi zomrel astrofyzik a katolícky kňaz Georges Lemaître, ktorý Alberta Einsteina presvedčil, že sa jeho rovnice nemýlia.

Dnes už skoro všeobecne prijímaná teória veľkého tresku o počiatku vesmíru patrí k najpopulárnejším fyzikálnym teóriám.

Mnohí jej autorstvo, akosi zo zotrvačnosti, pripisujú Albertovi Einsteinovi. Ten však spočiatku z predstavy o vesmíre rozpínajúcom sa z jediného bodu nebol vôbec nadšený. Einstein bol prívržencom teórie o stacionárnom (statickom) vesmíre, podľa ktorej je vesmír vo svojich hlavných veličinách v zásade nemenný. Hlásil sa k tomuto názoru napriek tomu, že bol v rozpore s jeho vlastnými rovnicami všeobecnej teórie relativity.

Oslavovaný fyzik bol radšej ochotný pripustiť, že sa jeho rovnice mýlia, a doplnil ich o takzvanú kozmologickú konštantu, aby získal výsledok umožňujúci stacionárny vesmír. Neprávom zabudnutý
Otcom teórie o veľkom tresku teda nebol Einstein, skutočný autor však bol nemenej zaujímavou osobnosťou. Za otca Big Bangu sa považuje neprávom zabudnutý belgický astrofyzik a katolícky kňaz Georges Lemaître.

Samozrejme, ani Lemaître nestaval na zelenej lúke. Vychádzal z teórie relativity, pri jej aplikácii však dospel k iným záverom ako Einstein. K modelu rozpínajúceho sa vesmíru nezávisle na ňom a dokonca ešte pred ním dospel ruský matematik Alexander Friedmann, o jeho diele však väčšina astrofyzikov vrátane Lemaîtreho nevedela.
Georges Lemaître ako profesor fyziky na Katolíckej univerzite v Louvain vypracoval úplné riešenie Einsteinových rovníc všeobecnej teórie relativity, ktoré v jeho podaní modelovali rozpínajúci sa vesmír (1927). Svoje výsledky predložil Albertovi Einsteinovi, ale ten ho odbil okrídlenou vetou: „Vaše výpočty sú správne, ale vaša fyzika je otrasná.“

Podľa Lemaîtrových spomienok Einstein sprvoti myšlienku expandujúceho prvotného atómu odmietal, pretože podľa neho mala metafyzické implikácie: „Nie, príliš to pripomína stvorenie.”

Einstein si bol vedomý, že jeho rovnice umožňujú alternatívu dynamického vesmíru.

Myšlienka, že svet má svoj počiatok, bola v staroveku mimo židovského a neskôr i kresťanského náboženstva málo známa, neakceptovaná, ba i vysmievaná. Aristotelovsko-newtonovská predstava večného a stáleho vesmíru pretrvala do začiatku 20. storočia. Myšlienka evolúcie vesmíru, na rozdiel od evolúcie človeka, sa vtedy z pohľadu vedeckých kruhov zdala byť náboženská a teda nevedecká.

Lemaître v neposlednom rade definoval zákon vzďaľovania sa hmlovín radiálnymi rýchlosťami úmernými ich vzdialenostiam. Urobil tak skôr, než americký astronóm Edwin Hubble publikoval svoje pozorovania, potvrdzujúce, že väčšina galaxií sa od seba vzďaľuje. Tento zákon dostal pomenovanie po Hubblovi, ktorý sa k modelu rozpínajúceho sa vesmíru vtedy staval veľmi rezervovane. Skromný Lemaître sa nikdy nesťažoval, že jeho zákon bol pomenovaný po kolegovi.

Einstein verejne prijal Lemaîtrovu teóriu v roku 1931, dva roky po zverejnení Hubblovho výskumu. V roku 1933 sa obaja muži stretli v Pasadene a vzniklo medzi nimi priateľstvo. Kedykoľvek išli spolu na prechádzku, obľúbeným vtipom novinárov sa stal komentár, že vedec židovského pôvodu a katolícky kňaz určite diskutujú o „baránkovi“. Z toho obdobia pochádza správa v Literary Digest (11.3.1933) o jednej z Lemaîtrových prednášok, na ktorej sa zúčastnil i Einstein. Ten sa údajne po jej skončení postavil, zatlieskal a úprimne zvolal: „Toto je najkrajšie a najuspokojivejšie vysvetlenie stvorenia, aké som kedy počul.“
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

RE: 1041462

Vždy sa tu v takýchto debatách o "úspechoch" a "prínosoch" katolíckej cirkvi, objaví argument o kňazovi-vedcovi Lemaîtrovi.

A ako Lemaîtrove vedecké výsledky súvisia s jeho vierou ?
---
Lemaître rozlišoval dvě cesty k pravdě – cestu víry a cestu vědeckého poznání. Byl
přesvědčen, že by tyto cesty rozhodně neměly být slučovány. „Existují dvě cesty
směřující k pravdě. Sám jsem se rozhodl následovat obě. Nic v mém profesním životě,
nic, co jsem se dověděl během svých studií vědy a náboženství, v tomto můj názor nijak
nezměnilo. Věda neotřásla mou vírou a náboženství mě nikdy nepřimělo zpochybňovat
závěry, ke kterým jsem dospěl vědeckými metodami.

(https://is.cuni.cz/webapps/zzp...)
---
Nie je šťastie, že ten Lemaître žil v 20 storočí?

Ak by takto vedecky "mudroval" pred 300-400 rokmi (nemyslím tým teóriu veľkého tresku, lebo to by vtedy samozrejme nemohol nič také "vymyslieť", ale niečo podobné, na tú dobu vedecky revolučné), ako by asi dopadol ?
Predpokladám, že podstatne horšie ako v tichosti pracujúci Kopernik (svoje revolučné dielo vydal až tesne pred smrťou, http://www.osel.cz/4682-zopar-...), či v domácom väzení zavretý a značne izolovaný Galileo, kde si roky mohol mudrovať tak sám so sebou (pritom dobre vieme, aká je dôležitá/nevyhnutná možnosť aby vedec mohol komunikovať s ostatnými vedcami) ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hlupacik :-)

 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mudráčik :-(

A rozumieš ty vôbec o čom je reč ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ale isteze :-)

Zaroven mi je jasne, ze ten, kto tu nechape vobec nic si ty.
.
Dostuduj si zakladne veci a nerob si dalej hanbu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

..

a zacni napr. tymto:
.
https://vybrali.sme.sk/c/Jiri-...
.
Tvoje zastarane nazory su dnes celkom na smiech, ale nikdy nie je neskoro ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

RE: Zberač

Bohužiaľ, to čo tu pridávaš, je dosť mimo mísu ...
Tak, neviem, kto tu bude na smiech ?
Odporúčam ti, vrátiť sa na pôvodný môj príspevok, na ktorý si reagoval.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Z religiofóbie sa dá dostať pokojným štúdiom dejín.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mozno by som doporucil nastudovat si historiu modernej vedy ako takej - a kedy vlastne zacala ako tak naberat kontury.
A pripadne aj porovnat si jednotlive civilizacie pred 300-400 rokmi a ich pristup k vzdelanosti a "vede".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Odporúčaš správne. Akurát by som ti odporučil, aby si to odporučenie štúdia aplikoval aj na seba. Potom by si tu snáď nevypisoval také prekrúcania.
Ale ty to (prekrúcanie, obhajovanie, ...) asi robíš zámerne a nie z nevedomosti.
No nie všetci tu majú len skreslené/nedostatočné vedomosti a znalosti aby žrali tvoje seno ...
;-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

historia cirkvi.
To je ako s bolsevikmi.
Strana toto, strana hento, strana tamto.
Aka strana?
Aka cirkev?
Katolicka?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dejiny komunistov, fašistov, kmérov

História ateistických totalitných režimov komunizmu a jeho strašných odnoži ako boli Červení Kmérovia, nacizmu a fašizmu, ktoré zapreli a odvrhli Desatoro je trvalou výstrahou a mementom pre svet.
 

< 1 2

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME