Štvrtok, 27. február, 2020 | Meniny má Alexander

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zbierka najväčších mýtov o histórii cirkvi, ktoré ste počuli (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Reklama na knihu ?

Keď si odmyslím, že ide o zavádzajúcu reklamu na knihu, tak ten text, to je teda panoptikum nezmyslov ...
Že som sa do toho vôbec začítal.

Toto publikujú v 21. storočí ?
:-(

Jedna "perla" za všetky:
"Väčšina najvýznamnejších vedcov 16. a 17. storočia bola veľmi zbožná a motiváciou k novým objavom im bola práve ich viera."

No, viera im motiváciou k novým objavom určite nebola a či naozaj boli aj veľmi zbožní, je tiež na diskusiu a skutočnú pravdu sa dnes už sotva dozvieme.
 

 

Svoje tvrdenia vies nejako podlozit? (vlastne v celom tvojom prispevku som nasiel len jedine fakticke tvrdenie)
“Panoptikum nezmyslov” - nejake priklady okrem toho co si zatial nicim nepodlozil?

Podla postupne zakorenujucich sa predsudkov a zalostnej neznalosti historie sudim, ze prave takato kniha moze padnut na urodnu podu.
 

 

Prave v tej reklame na knihu nie je nijako podlozene tvrdenie, ze
"Väčšina najvýznamnejších vedcov 16. a 17. storočia bola veľmi zbožná a motiváciou k novým objavom im bola práve ich viera."
a ani ine tvrdenia, takze naozaj ide o panoptikum nezmyslov.
 

 

V tej uputavke mali skopirovat cele kapitoly co sa tomu venuju?
“panoptikum nezmyslov” je len taka diskusna barlicka pre intelektualne leniveho cloveka s predsudkami, na to ako sa vysporiadat s informaciami, ktore mu nepasuju do jeho ideologicky obmedzeneho videnia sveta.
 

“panoptikum nezmyslov”

je vystitzna definicia, ktoru nepochopi iba ten, komu nepasuje do jeho ideologicky obmedzeneho videnia sveta.
 

RE: 1072442

Prečo by som mal seriózne diskutovať o bláboloch a nezmysloch ?
(nevidím v tom zmysel a ani na takú zbytočnosť nemám čas)

Žijeme 21. storočí. Dnes už nie je taký problém sa dostať k relevantnej odbornej literatúre, kde sú tieto nezmysly na základe faktografie a histórie úplne zmietnuté ...
Tá katolícka cirkev je teda podarená skupinka a jej prekrúcanie svojej vlastnej histórie a napáchaných zločinov, je (21. storočí) neprijateľné.
Aký kostlivci katolíckej cirkvy sa neustále objavujú (dlhé roky rozmohnutá a maskovaná pedofília kňazov a zneužívanie detí, či žien a pod.) vám nevadí ? Veď to má znaky riadeného nebezpečného organizovaného zločinu.
O čom tu chcete mudrovať ?

Nech konečne radšej katolícka cirkev a Vatikán rozdajú svoje neskutočné bohatstvo chudobným ľuďom na svete.
 

..seriózne diskutovať

Nech sa zbúrajú všetky chrámy a katedrály a nech sa z nich postavia sociálne byty pre robotnícku triedu. Všetky peniaze vyzbierané od veriacich v kostoloch nech zdaní štát 90% a nech z týchto spravodlivo zdanených peňazí rozdávajú sociálne balíčky robotnícko-roľnícke revolučné bunky chudobným ľuďom na celom svete.
 

 

1. historia spred niekolkych storoci (a tisicroci) nie je tak celkom exaktna veda. Ale chapem, ze ked ti nieco nepohodlne naburava predsudky tak ta najpohodlnejsia (a najprimitivnejsia) cesta je to onalepkovat a nevenovat sa tomu. Klasicky bias.
2. Si jemne offtopic ale nech sa paci: za svoje pedofilne sklony vacsinou ludia nemozu; asi si skor chcel pisat o jej praktizovani resp. zneuzivani deti - potom ale nechapem otazke ani jej relevancii. Samozrejme, ze mi vadi, nie len v RKC, ale vsade kde k nemu dochadza.
3. RKC svoje bohatstvo rozdava denno denne - vid. ich socialne/zdravotnicke sluzby, charita, programy inkluzie a pod.
 

Aqua Viva,

15:28 - do 21. storočia ste vhupli nepripravený: "Aký kostlivci katolíckej cirkvy ... "
 

 

Neviem, či som vašemu komentu porozumel.

Ale tým vyjadrením som myslel, že verejnosť si dlho ani nevedela predstaviť rozsiahlosť a obludnosť škandálov katolíckej cirkvi.
Viac o tom napríklad tu:

Sexuální skandály katolických duchovních
https://cs.wikipedia.org/wiki/...

Až v súčasnosti sa ukazuje rozsah tejto škandalóznej činnosti cirkvi, ktorá má charakter organizovania, zľahčovania a odmietania, zakrývania nadriadenými, ... Až keď sa mnohé zo skutkov už nedali ukrývať pred verejnosťou (najmä v pomeroch 21. storočia, doby internetu a veľkého rozsahu nezávislých médií) , vychádzajú na svetlo títo kostlivci katolíckej cirkvi.

Írsko:
"V listopadu 2009 zveřejnila irská vláda zprávu nazvanou Report of the Commission of Investigation into the Catholic Archdiocese of Dublin, z níž vyplývá, že vedení arcidiecéze Dublin v letech 1975–2004 potlačovalo informace o tom, že její kněží sexuálně zneužívají děti a státní úředníci ji v tom podporovali."
(https://cs.wikipedia.org/wiki/...)
 

V jednej

vete dve hrubé chyby. A to v 21. storočí.
 
Hodnoť

Excelentná kniha

Podľa kritiky je to excelentne napísaná kniha, opierajúca sa o hlboké historické vedomosti. Prichádza čas, aby došlo k dekonštrukcii najvypuklejších mýtov liberálnej ideológie o kresťanstve. Aby tieto mýty prestali byť palivom pre súčasnú kresťanofóbiu a religiofóbiu.
 
Hodnoť

Aké historické vedomosti,

to preto ešte aj po objavení Ameriky, katolícka cirkev upaľovala čarodejnice? Lebo boli takí úžasne vzdelaní? Svätuškári spravia čokoľvek, aby obhájili svoje rozprávočky.
 

 

A vies ze este aj po objaveni Ameriky bola vacsina civilizacii otrokarskych?
Mozno troska viac znalosti historie a menej hysterie a predsudkov by som doporucil ;)
 

 

Rozdiel je v tom, ze otrokari sa zvycajne nehrali na ziadnu moralnu autoritu a neodvolavali sa na ziadne nadprirodzene bytosti alebo sily.
 

 

Drviva vacsina civilizacii (ak nie vsetky) mali svoje bozstva.

A ktoby to bol povedal - prve civilizacie v historii, ktore skoncovali s otroctvom boli presne tie, ktore stoja na krestanskych zakladoch. Kto by to bol povedal, ze?
 

 

Netreba zabúdať na to, ako sa to katolíckej cirkvi, ale aj rôznym vtedajším panovníkom/kráľom/cisárom z Európy, šíriacej tú "správnu" vieru po svete, hodilo.
Najmä v takej strednej Amerike, či Afrike ... Koľko utrpenia a ľudských životov to stálo, na to by sme tiež nemali zabúdať.
Len vymenili pôvodných otrokárov za seba, civilizácie zničili, nerastné bohatstvo a prírodné zdroje vyťažili a ukradli. Tieto civilizácie (napr. v Afrike) sa doteraz boria so svojim vývojom, kde ich katolícka cirkev obrala o stáročia vývoja. Aj dnes sa v Afrike medzi sebou zabíjajú rôzne rodové a záujmové skupiny medzi sebou ... Moderné civilizácie len nechápavo pozerajú a nevedia s tým účinne poradiť.
 

 

Vysvetli mi ako KC obrala nejaku civilizaciu ci krajinu o starocia vyvoja? Skus to rozviest na niekolkych pripadoch v Afrike.

Napriklad pri probleme inkluzie ludi z romskych osad na Slovensku, su pastoracne aktivity a sirenie viery jednym z mimoriadne dobre fungujucich faktorov pri zacleneni do spolocnosti.
Clovek z osady, ktory sa obrati na krestansku vieru a principialne zmeni myslenie ma uplne inu motivaciu a volu zacat zit moralny a aj civilizovany a sporiadany zivot ako niekto koho motivuju len nejake aktivacne davky.
Takze rad by som videl rozobraty ten tvoj priklad z Afriky, kde krestanska viera/nabozenstvo malo nikoho obrat o starocia vyvoja (co je napriklad aj v uplnej kontradikcii k celej Zapadnej civilizacii - ktorej hodnoty stoja(stali) na judeo-krestansych zakladoch a vyvinula sa v najvyspelejsiu civilizaciu (specialne to plati pre USA)).
 

 

Fascinuje ma, aký si si istý, že čarodejnice upaľovala cirkev a ešte k tomu celkom konkrétna cirkev - katolícka. Že to neboli ich susedia a sekulárne súdy. Skús si niekedy len tak pre zníženie inteligenčného deficitu prečítať čo-to o najslávnejšom čarodejníckom procese.

Kľúčové slovo: Salem.
 

Po objavení Ameriky ešte

aj protestanti upaľovali čarodejnice. Ale o tom vás v škole neučili - lebo ste chodili do školy s tendenčnou výukou dejepisu. Akože "ľavou zadnou" vyriešime problém?
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME