Utorok, 16. október, 2018 | Meniny má Vladimíra

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zbierka najväčších mýtov o histórii cirkvi, ktoré ste počuli (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Reklama na knihu ?

Keď si odmyslím, že ide o zavádzajúcu reklamu na knihu, tak ten text, to je teda panoptikum nezmyslov ...
Že som sa do toho vôbec začítal.

Toto publikujú v 21. storočí ?
:-(

Jedna "perla" za všetky:
"Väčšina najvýznamnejších vedcov 16. a 17. storočia bola veľmi zbožná a motiváciou k novým objavom im bola práve ich viera."

No, viera im motiváciou k novým objavom určite nebola a či naozaj boli aj veľmi zbožní, je tiež na diskusiu a skutočnú pravdu sa dnes už sotva dozvieme.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Svoje tvrdenia vies nejako podlozit? (vlastne v celom tvojom prispevku som nasiel len jedine fakticke tvrdenie)
“Panoptikum nezmyslov” - nejake priklady okrem toho co si zatial nicim nepodlozil?

Podla postupne zakorenujucich sa predsudkov a zalostnej neznalosti historie sudim, ze prave takato kniha moze padnut na urodnu podu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Prave v tej reklame na knihu nie je nijako podlozene tvrdenie, ze
"Väčšina najvýznamnejších vedcov 16. a 17. storočia bola veľmi zbožná a motiváciou k novým objavom im bola práve ich viera."
a ani ine tvrdenia, takze naozaj ide o panoptikum nezmyslov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V tej uputavke mali skopirovat cele kapitoly co sa tomu venuju?
“panoptikum nezmyslov” je len taka diskusna barlicka pre intelektualne leniveho cloveka s predsudkami, na to ako sa vysporiadat s informaciami, ktore mu nepasuju do jeho ideologicky obmedzeneho videnia sveta.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

“panoptikum nezmyslov”

je vystitzna definicia, ktoru nepochopi iba ten, komu nepasuje do jeho ideologicky obmedzeneho videnia sveta.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

RE: 1072442

Prečo by som mal seriózne diskutovať o bláboloch a nezmysloch ?
(nevidím v tom zmysel a ani na takú zbytočnosť nemám čas)

Žijeme 21. storočí. Dnes už nie je taký problém sa dostať k relevantnej odbornej literatúre, kde sú tieto nezmysly na základe faktografie a histórie úplne zmietnuté ...
Tá katolícka cirkev je teda podarená skupinka a jej prekrúcanie svojej vlastnej histórie a napáchaných zločinov, je (21. storočí) neprijateľné.
Aký kostlivci katolíckej cirkvy sa neustále objavujú (dlhé roky rozmohnutá a maskovaná pedofília kňazov a zneužívanie detí, či žien a pod.) vám nevadí ? Veď to má znaky riadeného nebezpečného organizovaného zločinu.
O čom tu chcete mudrovať ?

Nech konečne radšej katolícka cirkev a Vatikán rozdajú svoje neskutočné bohatstvo chudobným ľuďom na svete.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

..seriózne diskutovať

Nech sa zbúrajú všetky chrámy a katedrály a nech sa z nich postavia sociálne byty pre robotnícku triedu. Všetky peniaze vyzbierané od veriacich v kostoloch nech zdaní štát 90% a nech z týchto spravodlivo zdanených peňazí rozdávajú sociálne balíčky robotnícko-roľnícke revolučné bunky chudobným ľuďom na celom svete.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

1. historia spred niekolkych storoci (a tisicroci) nie je tak celkom exaktna veda. Ale chapem, ze ked ti nieco nepohodlne naburava predsudky tak ta najpohodlnejsia (a najprimitivnejsia) cesta je to onalepkovat a nevenovat sa tomu. Klasicky bias.
2. Si jemne offtopic ale nech sa paci: za svoje pedofilne sklony vacsinou ludia nemozu; asi si skor chcel pisat o jej praktizovani resp. zneuzivani deti - potom ale nechapem otazke ani jej relevancii. Samozrejme, ze mi vadi, nie len v RKC, ale vsade kde k nemu dochadza.
3. RKC svoje bohatstvo rozdava denno denne - vid. ich socialne/zdravotnicke sluzby, charita, programy inkluzie a pod.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aqua Viva,

15:28 - do 21. storočia ste vhupli nepripravený: "Aký kostlivci katolíckej cirkvy ... "
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Neviem, či som vašemu komentu porozumel.

Ale tým vyjadrením som myslel, že verejnosť si dlho ani nevedela predstaviť rozsiahlosť a obludnosť škandálov katolíckej cirkvi.
Viac o tom napríklad tu:

Sexuální skandály katolických duchovních
https://cs.wikipedia.org/wiki/...

Až v súčasnosti sa ukazuje rozsah tejto škandalóznej činnosti cirkvi, ktorá má charakter organizovania, zľahčovania a odmietania, zakrývania nadriadenými, ... Až keď sa mnohé zo skutkov už nedali ukrývať pred verejnosťou (najmä v pomeroch 21. storočia, doby internetu a veľkého rozsahu nezávislých médií) , vychádzajú na svetlo títo kostlivci katolíckej cirkvi.

Írsko:
"V listopadu 2009 zveřejnila irská vláda zprávu nazvanou Report of the Commission of Investigation into the Catholic Archdiocese of Dublin, z níž vyplývá, že vedení arcidiecéze Dublin v letech 1975–2004 potlačovalo informace o tom, že její kněží sexuálně zneužívají děti a státní úředníci ji v tom podporovali."
(https://cs.wikipedia.org/wiki/...)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Excelentná kniha

Podľa kritiky je to excelentne napísaná kniha, opierajúca sa o hlboké historické vedomosti. Prichádza čas, aby došlo k dekonštrukcii najvypuklejších mýtov liberálnej ideológie o kresťanstve. Aby tieto mýty prestali byť palivom pre súčasnú kresťanofóbiu a religiofóbiu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aké historické vedomosti,

to preto ešte aj po objavení Ameriky, katolícka cirkev upaľovala čarodejnice? Lebo boli takí úžasne vzdelaní? Svätuškári spravia čokoľvek, aby obhájili svoje rozprávočky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A vies ze este aj po objaveni Ameriky bola vacsina civilizacii otrokarskych?
Mozno troska viac znalosti historie a menej hysterie a predsudkov by som doporucil ;)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Rozdiel je v tom, ze otrokari sa zvycajne nehrali na ziadnu moralnu autoritu a neodvolavali sa na ziadne nadprirodzene bytosti alebo sily.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Drviva vacsina civilizacii (ak nie vsetky) mali svoje bozstva.

A ktoby to bol povedal - prve civilizacie v historii, ktore skoncovali s otroctvom boli presne tie, ktore stoja na krestanskych zakladoch. Kto by to bol povedal, ze?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Netreba zabúdať na to, ako sa to katolíckej cirkvi, ale aj rôznym vtedajším panovníkom/kráľom/cisárom z Európy, šíriacej tú "správnu" vieru po svete, hodilo.
Najmä v takej strednej Amerike, či Afrike ... Koľko utrpenia a ľudských životov to stálo, na to by sme tiež nemali zabúdať.
Len vymenili pôvodných otrokárov za seba, civilizácie zničili, nerastné bohatstvo a prírodné zdroje vyťažili a ukradli. Tieto civilizácie (napr. v Afrike) sa doteraz boria so svojim vývojom, kde ich katolícka cirkev obrala o stáročia vývoja. Aj dnes sa v Afrike medzi sebou zabíjajú rôzne rodové a záujmové skupiny medzi sebou ... Moderné civilizácie len nechápavo pozerajú a nevedia s tým účinne poradiť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vysvetli mi ako KC obrala nejaku civilizaciu ci krajinu o starocia vyvoja? Skus to rozviest na niekolkych pripadoch v Afrike.

Napriklad pri probleme inkluzie ludi z romskych osad na Slovensku, su pastoracne aktivity a sirenie viery jednym z mimoriadne dobre fungujucich faktorov pri zacleneni do spolocnosti.
Clovek z osady, ktory sa obrati na krestansku vieru a principialne zmeni myslenie ma uplne inu motivaciu a volu zacat zit moralny a aj civilizovany a sporiadany zivot ako niekto koho motivuju len nejake aktivacne davky.
Takze rad by som videl rozobraty ten tvoj priklad z Afriky, kde krestanska viera/nabozenstvo malo nikoho obrat o starocia vyvoja (co je napriklad aj v uplnej kontradikcii k celej Zapadnej civilizacii - ktorej hodnoty stoja(stali) na judeo-krestansych zakladoch a vyvinula sa v najvyspelejsiu civilizaciu (specialne to plati pre USA)).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Fascinuje ma, aký si si istý, že čarodejnice upaľovala cirkev a ešte k tomu celkom konkrétna cirkev - katolícka. Že to neboli ich susedia a sekulárne súdy. Skús si niekedy len tak pre zníženie inteligenčného deficitu prečítať čo-to o najslávnejšom čarodejníckom procese.

Kľúčové slovo: Salem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Po objavení Ameriky ešte

aj protestanti upaľovali čarodejnice. Ale o tom vás v škole neučili - lebo ste chodili do školy s tendenčnou výukou dejepisu. Akože "ľavou zadnou" vyriešime problém?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Najuspokojivejšie vysvetlenie stvorenia

Pred 52 rokmi zomrel astrofyzik a katolícky kňaz Georges Lemaître, ktorý Alberta Einsteina presvedčil, že sa jeho rovnice nemýlia.

Dnes už skoro všeobecne prijímaná teória veľkého tresku o počiatku vesmíru patrí k najpopulárnejším fyzikálnym teóriám.

Mnohí jej autorstvo, akosi zo zotrvačnosti, pripisujú Albertovi Einsteinovi. Ten však spočiatku z predstavy o vesmíre rozpínajúcom sa z jediného bodu nebol vôbec nadšený. Einstein bol prívržencom teórie o stacionárnom (statickom) vesmíre, podľa ktorej je vesmír vo svojich hlavných veličinách v zásade nemenný. Hlásil sa k tomuto názoru napriek tomu, že bol v rozpore s jeho vlastnými rovnicami všeobecnej teórie relativity.

Oslavovaný fyzik bol radšej ochotný pripustiť, že sa jeho rovnice mýlia, a doplnil ich o takzvanú kozmologickú konštantu, aby získal výsledok umožňujúci stacionárny vesmír. Neprávom zabudnutý
Otcom teórie o veľkom tresku teda nebol Einstein, skutočný autor však bol nemenej zaujímavou osobnosťou. Za otca Big Bangu sa považuje neprávom zabudnutý belgický astrofyzik a katolícky kňaz Georges Lemaître.

Samozrejme, ani Lemaître nestaval na zelenej lúke. Vychádzal z teórie relativity, pri jej aplikácii však dospel k iným záverom ako Einstein. K modelu rozpínajúceho sa vesmíru nezávisle na ňom a dokonca ešte pred ním dospel ruský matematik Alexander Friedmann, o jeho diele však väčšina astrofyzikov vrátane Lemaîtreho nevedela.
Georges Lemaître ako profesor fyziky na Katolíckej univerzite v Louvain vypracoval úplné riešenie Einsteinových rovníc všeobecnej teórie relativity, ktoré v jeho podaní modelovali rozpínajúci sa vesmír (1927). Svoje výsledky predložil Albertovi Einsteinovi, ale ten ho odbil okrídlenou vetou: „Vaše výpočty sú správne, ale vaša fyzika je otrasná.“

Podľa Lemaîtrových spomienok Einstein sprvoti myšlienku expandujúceho prvotného atómu odmietal, pretože podľa neho mala metafyzické implikácie: „Nie, príliš to pripomína stvorenie.”

Einstein si bol vedomý, že jeho rovnice umožňujú alternatívu dynamického vesmíru.

Myšlienka, že svet má svoj počiatok, bola v staroveku mimo židovského a neskôr i kresťanského náboženstva málo známa, neakceptovaná, ba i vysmievaná. Aristotelovsko-newtonovská predstava večného a stáleho vesmíru pretrvala do začiatku 20. storočia. Myšlienka evolúcie vesmíru, na rozdiel od evolúcie človeka, sa vtedy z pohľadu vedeckých kruhov zdala byť náboženská a teda nevedecká.

Lemaître v neposlednom rade definoval zákon vzďaľovania sa hmlovín radiálnymi rýchlosťami úmernými ich vzdialenostiam. Urobil tak skôr, než americký astronóm Edwin Hubble publikoval svoje pozorovania, potvrdzujúce, že väčšina galaxií sa od seba vzďaľuje. Tento zákon dostal pomenovanie po Hubblovi, ktorý sa k modelu rozpínajúceho sa vesmíru vtedy staval veľmi rezervovane. Skromný Lemaître sa nikdy nesťažoval, že jeho zákon bol pomenovaný po kolegovi.

Einstein verejne prijal Lemaîtrovu teóriu v roku 1931, dva roky po zverejnení Hubblovho výskumu. V roku 1933 sa obaja muži stretli v Pasadene a vzniklo medzi nimi priateľstvo. Kedykoľvek išli spolu na prechádzku, obľúbeným vtipom novinárov sa stal komentár, že vedec židovského pôvodu a katolícky kňaz určite diskutujú o „baránkovi“. Z toho obdobia pochádza správa v Literary Digest (11.3.1933) o jednej z Lemaîtrových prednášok, na ktorej sa zúčastnil i Einstein. Ten sa údajne po jej skončení postavil, zatlieskal a úprimne zvolal: „Toto je najkrajšie a najuspokojivejšie vysvetlenie stvorenia, aké som kedy počul.“
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME