Piatok, 15. november, 2019 | Meniny má Leopold

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Keď sa skončí táto noc ... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

K+

Posledná veta by malo byt hlavné motto každej slušnej vlády smerom k verejnej a štátnej správe..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážený pán Pado, hlavou systému je

"väčšinový volič" (a to sa už opakujem) ktorý takmer pravidelne dáva hlas ľuďom typu Kaliňák, Fico, Mečiar, Lexa a spol.

Až sa v tejto krajine rozhodne "väčšinový volič" obdarúvať svojou priazňou iné typy, mnohé môže byť inak.

Ďalej: na Slovensku žiadna pravicová koalícia nebola a tak skoro ani nebude. Slovo pravica sa v tomto priestore používa ako prvok deklaratívneho odlíšenia sa od FIca, pred tým Mečiara.

Niektoré Vaše postrehy sú úplne opodstatnené, no mnohé Vaše pohľady sú skôt technokratické, automatizované.

Najmä si treba uvedomiť, že demokratický systém bol (je) v tomto priestore prítomní zhruba 50 rokov, no takmer 50 rokov sme tu mali diktatúry (pronacistická a komunistická).

Pán Pado a iste viete, že pred rokom 1918 tu žiadne Slovensko nebolo, nemali sme svoje inštutúcie, strany, ktoré by zastupovali svoje fankluby.

Takpovediac sme ešte len v plienkach mentálneho nastavovania sa, kultivovania všetkého, čo sme začali len nedávno.

Týmto reagujem na mnohé Vaše texty.

Želám Vám fajn deň.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nič také ako

"väčšinový volič" neexistuje.
Pado navrhuje konkrétne kroky, step by step, je aktívny, angažuje sa, a to je dobre, takí ľudia sú dôležití pre progres systému, ak je ich hlas vypočutý, alebo ak inšpirujú k podobnej aktivite alebo ku kooperácii ďaľších ľudí.
Dejiny sú tvorené jednotlivcami, nie "vačšinovými voličmi". Funguje to tak, že existuje nejaká kritická situácia alebo kolektívne (ne)vedomie potreby zmeny a potom sa stane udalosť súvisiaca s jednotlivcom. A buď ten jednotlivec vynájde prevratnú vec, alebo prevratnú myšlienku s ktorou sa postaví na čelo hnutia, alebo zomrie príliš mladý ( násilnou smrťou ) a to je tá udalosť, ktorá prerazí veko tlakového hrnca a zmení chod spoločnosti. Zmení ho navždy, pretože ľudia sa postarajú aby vznikol príbeh ( naratív ), ktorý sa bude vyučovať a prenášať z generácie na generáciu. A bude sa hovoriť " Predtým ( pred Janom )" a "Potom ( po Janovi ) ". A tak je to dobre.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

slovo navždy je smiešne používať.. ľudia sa nerodia zo skúsenosťami a každý ide cestou pokus-omyl.. to je ako si myslieť že ľudia a aj politici budú časom lepší.. že nejak dospejeme.. nie nieje to tak.. čo píše ľudstvo svoju históriu a to už je veľa generácií vždy sa zlodejina musela trestať..

túžba po moci a bohatstve je a bude stále.. obyčajný zlodejíček žije zo strachom že ho chytia a zatvoria.. politik si urobí zákony a dosadí na dôležité miesta svojich ľudí a nič mu nehrozí..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dakujem. Niekto by volbou urcoval aj to, co budem mat dnes na obed ... Volby su jednodnovy okamih, raz za par rokov ... volbami nedavam niekomu pravo kradnut, zamestnat svoju tupu dceru na urade ... a volby neznamenaju, ze mam dalsie roky politiku len oveckovo konzumovat.

Mimochodom:

- Kedy sa uz zmeni volebny system tykajuci sa poctu obvodov do NR SR, aby Slovensko nebolo jeden obvod? Uz "modri" sa tym ohanali ...

- Kedy budu moct do NR SR ksandidovat obcania, bez topho, aby boli kandidatke stran?

- A co tak dat do volebneho systemu listok "proti vsetkym" a ak ho vhodi 30 % zucastnenych voicov do schranky, tak padaju vsetky kandidatky. V opakovanych volbach sa uz dane mena nesmu na kandidatkach objavit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To sa mi páči, a určte by som to podporil:

"A co tak dat do volebneho systemu listok "proti vsetkym" a ak ho vhodi 30 % zucastnenych voicov do schranky, tak padaju vsetky kandidatky. V opakovanych volbach sa uz dane mena nesmu na kandidatkach objavit."

Podobný efekt by mohli mať nie len súčasné pozitívne hlasy voličov, teda za niekoho, ale aj negatívne, teda proti niekomu. Tým by sa mohli do určitej miery vyrovnať šance kandidátov. Napr. neznámy, ale dobrý kandidát, bez negatívnej minulosti, by bez výraznejšej kampane mohol vo voľbách poraziť trebárs aj Fica s masívnou kampaňou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nad podobnymi moznostami uvazujem tiez.

Viac moznosti ako ovplyvnit volebny vysledok pre volica. Viac preferencnych hlasov by urcite pomohlo, pretoze popri politickej strane sa zvezu vselijaky prospechari, futbalisti,skrachovani herci, osuchani politici,nabozenski radikali a pod. No a myslienka negativnych hlasov je uplne super.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ano
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aj keď už mám dlhšie svoj názor

na tohto kolegu prispievateľa, predsa musím zareagovať.

,,Hlavou systému je väčšinový volič,,- to vôbec nie je pravda.

V posledných voľbách väčšina voličov žiadala odchod Fica, súčasťou väčšinového voliča boli aj voliči Siete a Mostu-Híd- ako je známe, aj Sieť aj Most-Híd získavali hlasy najmä tým, že treba zmenu vo vedení štátu. Jeden hovoril o charaktere, druhý sa už s pomocou novinárov pasoval za gazdu štátu. Oboch si oligarchovia a Smer kúpili za jednu noc a ,,väčšinový volič,, sa nestal hlavou systému. Ale nielen preto nie je tento výrok pravdivý, toto nie je jediný argument.

,,Pravicová koalícia nikdy nebola a nebude,,- bola viackrát a bude viackrát, k tomu netreba nič dodať.Naopak, ľavicová koalícia tu nikdy nebola- najprv tu bola SDĽ, ktorá zdedila funkcionárov a obrovské majetky KSS a SZM, potom tu prišiel Smer, ktorý zožral SDĽ aj s dedičstvom po KSS. A kto už dnes verí, že Smer-SD je ľavica...

,,Demokratický systém tu bol 50 rokov,,- počítam: 2018-1989 a 50 mi nevychádza. Komunistický režim 1948-1989 už dnes nikto nenazýva demokraciou. Spomínam si, keď ma nadriadený za Mečiarovho blúznenia poúčal, že tie ,,chyby,, vyplývajú z toho, že sme mladá demokracia, že treba mať trpezlivosť a nekritizovať atď.

,, Sme v plienkach mentálneho nastavovania,,- len dodám: A už sme sa z toho pokakali, plienky sú už zakakané. Mentálne nastavenie dostaneme pri narodení a počas výchovy v detstve. Ďakujeme teda najmä rodičom a učiteľom, škole, prípadne prostrediu, do ktorého nás oni dovedú. A tak je to aj s mentálnym nastavením spoločnosti. Ale to je na debatu, výsledok mentálneho nastavenia našej spoločnosti pre každého slušného človeka charakterizuje citát z kultového filmu: ,,Velebnosti, jdu blejt,,.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

System volieb je tak nadstaveny, ze napomaha takym ako je Fico.
Ja by som radsj volil konkretne osoby a jedno v ktorej strane je. Pre mna je dolezity ten konkretny clovek, ktoreho si vyberiem. Tym by som nedaval hlas niekomu koho vobec nechcem.

demokraticky system na na Slovensku dlhsiu tradiciu, ako v mnohych inych krajinach Europy.

ak chces tak si navlec plienky, ale na Slovensku je dost ludi, ktori z nich uz vyrastli.

p. Pado ma pravdu s odpolitizaciou policie. Tiez by bolo fajn skoncenie rodinkarstva v sudnictve, prokutrature najma na vychode SK.

Tej prace na lepsom Slovensku je vela, len je dost zarubana a drevorubaci padaju castejsie ako stromy, co je v prikrom rozdiele s nasimi lesmi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... ano, aj ja chcem take volby, nezavisli kandidati mimo kandidatiek stran, zrusit jeden volebny obvod ... , ale tento system vyhovuje aj "demokratom" ...

... prokuratura sa nezmenila od Stalina, skoro rovnaka organizacia prace a postavenie ...

... rodinkarstvo? viem ... len tu je tazke, aby synacik nebol prokurator ci sudca, ked vyrasta v takej rodine, o peniaze na studium tu nudza nie je ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tak to skoro sa to nezmení...

Pre ilustráciu dávam zopár názorov "kolegov":
"čo si myslia tí, že niečo zmenia ?" alebo "Tí sa chcú dostať ku korytu, aby mohli rozkradnúť", pričom väčšina takých kolegov, najmä "gazdov" so zdravým rozumom by pravdepodobne robila to isté na vysokých pozíciách. Je to v nich zakorenené, oddávna, začalo to : šlohnem si niečo z roboty, požičiam si služobné auto na odvoz dosiek na dom.

Tí hore robia len to isté, iba vo veľkom.

A presviedčame sa o tom neustále, keď napr. zlodeji a tunelári fondov za Mečiara sa prechádzajú ako vážení občania, dokonca V.I.P., sú v smotánke. Dzurinda ich vôbec nepotrestal, iba si vytvoril iných zlodejov, ktorí rozkradli po "európsky", v ešte väčšom meradle. (Preto teraz platíme za vodu, elektrinu Francúzom, za telefón Nemcom, za banky Talianom atď.)

A nikto nebol potrestaný.

A preto ľudia stále viac sa presvedčujú, že "Politika je panské huncútstvo".

Preto ľudia stále
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Presne tak ... Byvam v bytovke a som tu za "udavaca." Nikomu nic nevadi, to len ,udia v parlamente kradnu, my sme len taki malicki optimalizatori ... ak nieco zaznamenam ja - volam ôpoliciu, riesim to ... , a to sa im nepaci. "Co sa do toho staram?," to je taka vetna klasika.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

to odpolitizovanie polície nieje jednoduchá vec.. momentálne máme súdy tak nezávislé že si môžu robiť čo chcú a nikto im nič nemôže..

vodič na ceste urobí chybu a nieje problém mu zobrať vodičák a tým zakázať jazdiť.. ale sudcu za pochybenie nemôže nikto vyzliecť z talára..

teda môže.. majú nad sebou volenú radu niekoľko ľudí ktorá rozhodne a prezident odvolá.. lenže ten sudca je aj volič rady a určite nieje problém uplatit radu za pochybenie, procesnú chybu aby neodvolala.. každému je jasné že to pochybenie sudca neurobil zadarmo..

musí tu byť niekto mimo súdnictva a ten sudcu odvolá za pochybenie.. povedzme prezident bez toho aby o tom rozhodovala nejaká rada.. prezident má okolo seba dosť odborníkov..

súdnictvo je dnes tiež len mafia v tomto štáte a spokojnosť ľudí zo súdnictvom hovorí za všetko..
keď bude aj polícia tak nezávislá bude to ako s tými súdmi.. jednoducho každý musí mať niekoho nad sebou ale nie svojich..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... a co robi p. ministerka ked vidi, ako niekoho 3-krat chytia za alkohol, bez vodicaka ... a ten clovek to ma niekde ...??? 3 000 monitorovacich naramkov drieme niekde v sklade, pr stoviek hodin naozaj odrobenych prac nikto neprikaze, sudcovia nechcu preplnat uz aj tak plne vaznice ... a spolocnost to akceptuje, kym na ceste nelezi rodinny prislusnik ... Zaujimave, ze v USA je uplne jedno ci dste obycakny pooulicny povalac alebo celebrita, pachate nieco a uz pravujete "vo volnom case" napr v charite ... A to narazam iba na tak banalnu vec ako alkohol za volantom. Nevieme ci nechceme vyriesit babalitu, tak ako chceme riesit korupciu, rodinkarstvo ... ????
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Záhradník,

nič, čo za niečo stojí, nie je jednoduché. Oveľa jednoduchšie je produkovať dôvody, prečo nechať všetko natrvalo zakonzervované, aj keď to zjavne nefunguje. A jedným z takýchto príkladov je politicky ovládaná polícia. A takouto je aj zásluhou rozšíreného, aj Vami predvádzaného zmýšľania, že jej odpolitizovanie by možno prinieslo viac škôd... a tak ju radšej nechajme ovládať vládnucimi politickými stranami. Veď aspoň oni sa budú cítiť bezpečnejšie, keď už nič iné...

A takto to je aj s inými vecami, ktoré si vyžadujú zásadné systémové zmeny. Ako napr., alebo v prvom rade, volebný systém, na ktorý vo svojom článku Rudo Pado tiež poukazuje.

Tých vecí je viac: https://stopalibizmu.blog.sme....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

volebný systém strán aj mne vadí.. strana ktorá vyhrá voľby a obsadí všetky dôležité funkcie vždy bude mafiánsky spolok..

šéf polície, justície nemôže byť z nikým kamarát z druhých ministerstiev a nemôže patriť do žiadnej strany.. ale niekto musí mať nad nimi kontrolu.. súdnictvo máme nezávislé ale výsledok je nula..

povedzme že by bolo vybraných ale sto ľudí charakterných zo zdravím sedliackym rozumom.. sudca urobí procesnú chybu alebo má nejaký svoj prúser a tých sto ľudí bude oboznámených s prípadom.. potom prezident vytiahne 5 mien s klobúka, prídu a rozhodnú o treste pre sudcu.. prezident sudcovi prečíta vynesenie rozsudku bez možnosti sa odvolať.. nekompromisne..

na obyčajného živnostníka tu máme tresty o zákaze činnosti, obrovských likvidačných pokutách, ručí celým majetkom tak prečo nebyť tvrdý aj na sudcov ktorí sú znalí v zákonoch oproti živnostníkom a bežným ľudom.. ani toho živnostníka sa nikto nepýta či má na likvidačnú pokutu alebo s čoho bude žiť keď mu zakážeme to jeho podnikanie..

problém našej spoločnosti je že keď ide o nejakú známu alebo postavením trochu dôležitú osobu už máme milión rôznych výhovoriek a poľahčujúcich okolností a je s toho nekonečný príbeh ako bol napríklad Rasťo žitný..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je viac ako strasne, co v tomto state

Kkoalicia SMER-Ndranghete narobila. Zasne cela Europa. A Don Fico ma este odvahu davat podmienky.Tu strana by mala ist mimo zakon.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Padove blogy citam rad

vacsinou tnu do ziveho, ich obsahova aj formalna stranka su na velmi vysokej urovni, bloger ma dar vyjadrit a popisat aj velmi komplikovane veci a vztahy naozaj zrozumitelne, vystizne a elegantne, vacsinou ma poruke zopar prikladov k teme cim dava zretelne najavo ze netara len tak do vetra, no a tiez vie verne preniest emociu na citatela.

Obcas sa ale pritrafi strelit capa. S dnesnym blogom sa neda nesuhlasit. Az na tu poslednu vetu, ktora sa sice tvari ako "svata" pravda, je to vsak uplna blbost. "... nedostatočné vzdelanie sa dá vždy doplniť, nedostatok záujmu a morálky však nie." Staci sa nad nou na 10 sekund zamysliet a pridete na to sami. Ak by to bola pravda ludstvo by sa dnesneho dna vobec nedozilo. Moralka nie je konstanta ako nejaka fyzikalna velicina. Moralka je ludsky vytvor a vyvija sa spolu s clovekom. Samozrejme ze nedostatok zaujmu a moralky sa da doplnat, ak by tomu tak nebolo tak sme uplne, ale uplne v keli. Naco by potom bola cirkev, viera, stat, skola, priatelstvo, rodina atd. ... tu vsade sa tvori, pestuje a doplna moralka. Ak pripustime, ze moralka sa neda doplnat tak sa nadobro vzdavame nadeje.

A nedostaok zaujmu je len vec pohladu. Zivot nie je nic ine len presadzovanie vlastnych zaujmov. Rozhodujuce teda je, kam nasmerujeme svoj pohlad a ake prostriedky zvolime na presadzovanie vlastnych zaujmov. To sme ale uz opat pri moralke, moralizovania zu stacilo.

V sucastnej situacii, ked fico&company naservirovali sami seba na striebornom podnose celej svetovej verejnosti, ked si, obrazne povedane, nalepili sami obrovske terce na vlastne cela, tak je divne, ze politicka opozicia na tie terce nestriela a ak aj, tak len bublinami z bublifuku. Opozicia nema ziadny plan ako pretvorit vlnu opravneneho hnevu velkej casti obyvatelstva na pozitivnu zmenu spolocnosti. To je smutne konstatovanie skutocnosti. Meciar bol porazeny vdaka tomu, ze jeho politicki protivnici vedeli surfovat na vlne hnevu u obyvatelstva, ze sa spojili, vytvorili plan pozivnej zmeny spolocnosti a isli za tym (aj ked skoda ze neboli dosledni). Toto tu dnes chyba a zostava to na jednotlivcoch. Opozicia budicek, lepsia prilezitost mozno opat dlho nebude.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME