Utorok, 16. január, 2018 | Meniny má Kristína

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nový škandál na ministerstve práce (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ako zvycajne je to otázka uhla pohladu. Ja by som za skandalózne povazovala zasa to, keby sa tam niektoré z tých katolíckych organizácii dostali.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

a to ste potom aká stredná cesta?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Napisala som niektoré a vo vseobecnosti mám na myslie tie, ktoré za rozumný stred nepovazujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a mohla by si ...

teda na rozdiel od Ministerstva práce uviesť dôvody, prečo by si tie organizácie vylúčila ... ? a ešte by som rád vedel, čo také robí pre deti a mládež taká Nadácia otvorenej spoločnosti, že by mala mať prednosť napríklad pred Erkom ... ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja by som principiálne vylúcila vsetky organizácie, ktoré uz z podstaty svojej definície vyclenujú tých, ktorí k nim nepatria, a je jedno, ci ide o katolícke, protestantské, budhistické, zidovské ci islamské. Nábozenstvo je vo vseobecnosti jedna z kategórii, ktorá ludí rozdeluje a to nepovazujem za prínosné hoci súhlasím s tým, ze subjektívne a individuálne pre konkrétneho cloveka moze byt viera v tej ci onej oblasti pomocou. Hnutie krestanských spolocenstiev detí, co eRko vlastne je, je nábozenská organizácia a podla mna ako taká nemá figurovat v orgánoch státnej správy krajiny, ktorá sa aspon teoreticky neviaze na ziadne nábozenstvo (v praxi vieme, ze to zial nie je také jednoznacné).
Co robí NOS pre deti sa dá dá celkom lahko zistit z ich webstránky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

takže deti,

s ktorými sa pracuje v Erku, nie sú občanmi tohto štátu? Alebo charita, zariadenia pre seniorov, ktoré zriadili katolícka alebo evanjelická cirkev, nemajú dostať príspevky rovnako ako tie, čo spravujú obce a Vucky? Prečo, to nie sú občania, tí neplatili dane? Ak sa pozeráme na vec z občianskeho uhľa pohľadu, nevidím dôvod k tomu, aby bol k týmto zariadeniam iný prístup ako k obecným, veď poskytujú rovnakú službu. Ba práve, vyčleňovať ich nie je podľa mňa občiansky prístup.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ale takto tá otázka predsa nestojí a nejde ani o pridelovanie príspevkov, treba si pozriet statút toho výboru, v skratke ide o plosnú implementáciu práv detí v rámci LP vseobecne. To znamená vsetkých detí, bez rozdielu rasy, nábozenstva, pohlavia, orientácie, svetonázoru. Tie v blogu vymenované organizácie, ktoré sa tam nedostali sú predsa exkluzívnymi organizáciami s jednoznacným cielom, ktorý podla mna odporuje duchu spolocenstva ludí bez rozdielu ...(vid vyssie). Ja neviem ako inak by mali tieto konkrétne orgány státnej správy postupovat, aby zabezpecili nestrannost legislatívnych opatrení, týkajúcich sa práv detí. Alebo sa teda prestanme hrat na sekulárny stát, zrusme túto cirkusovú pretvárku a vecné natahovanie a mozeme tu mat 2. farskú republiku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nestrannosť

sa dá najlepšie zabezpečiť tak, že budú mať zastúpenie rôzne "strany", ktoré reprezentujú rôzne potreby ... ak sme spoločenstvo ľudí bez rozdielu, tak nerobme rozdiely

Sekularita štátu neznamená nič viac a nič menej ako to, že žiadna ideologia ani náboženstvo nemôže byť štátnou doktrínou povinnou pre všetkých.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

1. V prvom rade si nemyslím, ze deti majú potreby, ktoré tieto rozne strany majú v tomto konkrétnom orgáne zabezpecovat, detské a ludské práva sú univerzálne,
2. a uz vonkoncom si nemyslím, ze sa nestrannost dá najlepsie zabezpecit sposobom, ktorý navrhujes, obzvlást na SK kde sme pravidelne svedkami kupcenia, vydierania, umývania ruky rukou a toho ze úcel svätí prostriedky. :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

takže

kto má byť garantom nestrannosti a toho, aby sa "nekupčilo, nevydieralo, neumývali sa ruky a účel nesvätil prostriedky"?

Ano ľudské práva a detské práva sú univerzálne .... patrí medzi ne aj náboženská sloboda. Diverzita je znakom nestrannosti.

Ak je priestor pre členstvo vo výbore obmedzené je jasné, že nemôžu mať zastúpenie všetky organizácie zamerané na deti.

Ale uvádzať ako principiálne kritérium členstva "nenáboženské", ako si to urobila ty .... je diskriminačné. Viera nemôže byť kritériom výberu. Ak by si uviedla ako kritérium "univerzálnosť zamerania na práva detí - bola by som s tým OK. Ale ty si dala diskriminačné kritérium.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Lenze z podstaty veci je predsa nábozenská organizácia diskriminacná a nie je univerzálna, takze nerozumiem Tvojmu argumentu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

potom ale nerozumieš

pojmu diskriminácia ....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Ano ľudské práva a detské práva sú univerzálne .... patrí medzi ne aj náboženská sloboda." - mám tomu rozumiet tak, ze neúcastou nábozenských NGO v danom výbore bude porusená nábozenská slobody detí na SK? Chces povedat ze ich (tých detí) slobodý výber vierovyznania a jeho praktizovanie je znemoznené neúcastou tých vymenovaných mimovládok na implementácii práv detí? Ako?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a ako sa výbor

dozvie, akým problémom sú vystavené deti pre svoju vieru?

Ty si myslíš, že žiadnyM?

Stačí si čítať diskusie na SME (a aj niektoré tvoje príspevky) ... ako sa tu ľudia vyjadrujú o veriacich. Že sú obmedzení, veria hlúpostiam, majú obmedzené IQ, nedokážu logicky myslieť, sú ako zo stredoveku ..... myslíš, že v detských skupinách to deti nerobia? Hlavne ak to počúvajú aj doma? Že deti, čo veria nečelia šikane a posmechu kvôli svojej viere neraz?

Ja netvrdím, že len oni a že vždy Ale je to podobné, ako keď čelia deti výsmechu kvôli farbe pleti, postihnutiu, svojim rodičom a podobne.

Náboženská sloboda je zaručená v ústave. Ako právo aj verejne ju prejavovať. A už ty tu fabuluješ o nejakej z princípu diskriminačnej povahe náboženstva a o tom, že by veriaci snáď ani nemali byť v štátnych orgánoch, alebo mať možnosť napr. vysloviť názor na verejné veci. Ústava je jedno - v praxi by ste veriacim upreli občianske práva cobydub.

V čom je náboženstvo diskriminačné? Teda obhliadnuc od toho, že antidiskriminačný slovník nehovorí o diskriminačných subjektoch ale diskriminačnom správaní. Aké správanie náboženských organizácií je diskriminačné z princípu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V prvom rade ja som sa nikdy na adresu veriacich nevyjadrila tak ako to tu píses, ked som sa na ich adresu vo vseobecnosti vyjadrovala tak to bolo o tom, ako vodu kázu a víno pijú a ako mnohí z nich vyjadrujú svoje morálne nadradenie nad tými,ktorí k nim nepatria a ako nimi úplne bezostysne opovrhujú, co sú veci, ktoré sa mi bridia. To, co sa clovek docíta v diskusiách na katolíckych fórach je casto len pre silné zalúdky.

Ja som v tom kontexte pouzila slovo diskriminacne vo významovo neutrálnom význame, nie v hanlivom a mala som na mysli to, ze tie organizácie reprezentujú len tú svoju skupinu detí a ziadne iné (a presne to so mýslela tým, ked som napísala ze nábozenstvo rozdeluje ludí). Ak by ten výbor mal napr. podvýbor alebo pracovnú skupinu, ktorá má pripravit specifickú legislatívu na právnu ochranu viery u detí, tak by z logiky veci vsetky vierovyznania mali byt prizvané podielat sa na nej, napr. ako experti.
A zbytocne tu zahmlievas a miesas pojmy veriaci versus nábozenské organizácie v státnych orgánoch, to nie je to isté a úplne manipulacne mi podsúvas veci, ktoré som nepovedala.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

slovo diskriminácia

neznie neutrálne .... používa sa obvykle vo význame "znevýhodňovanie"

Vo výbore, o ktorom píšeme boli za MNO doteraz napr. dve organizácie, ktoré sú zamerané na deti z detských domov - náhradnú starostlivosť ..... tiež len na určitú skupinu detí. Tiež rozdeľujú ľudí? A pri nich nevadí, že nie sú univerzálne?

Aj ty vodu kážeš a víno piješ ... ak v jednej vete hovoríš o ľudských právach a v druhej napíšeš, že náboženské organizácie by mali byť vylúčené z orgánov štátnej správy. Ono sa to správne volá verejná správa - a verejnosť sú aj veriaci - hoci aj združení v nejakých organizáciách.

A ten expresívny slovník ako sa ti bridí, čo si si sama domyslela (opovrhnutie) ... no aj to som mala na mysli.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

organizacie z detských domovov presadzuju nejake ideologicke myslienky?
o tom, ze to robia nabozenske organizacie snad nebudes pochybovat, takze kludne nech ucia deti otcenase, ale nech sa nepokusaju infiltrovat do statnej spravy
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

načo sa miešaš do diskusie

keď ju dobre neprečítaš ... reagovala som na to, že nereprezentujú všetky deti, ale len určitú skupinu detí
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

jaj prepac, uz to neurobim
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

paragraf 2

Zákona o rovnakom zaobchádzaní ....

(1) Dodržiavanie zásady rovnakého zaobchádzania spočíva v zákaze diskriminácie z dôvodu pohlavia, NABOZENSKEHO VYZNANIA ALEBO VIERY, rasy, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotného postihnutia, veku, sexuálnej orientácie, manželského stavu a rodinného stavu, farby pleti, jazyka, politického alebo iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, majetku, rodu alebo iného postavenia ...
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME