Štvrtok, 5. december, 2019 | Meniny má Oto

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Lykožrút je v tom nevinne (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

súhlas

Plne súhasím s pánom Padom. Aj ja som si všimol, ako ministri hospodástva a pôdohospodárstva
v tomto štáte si robia čo "chcú" a minister ŽP je tam len akoby do počtu.

Len pre ilustráciu, netýka sa to len lykožrúta, ale rovnako aj Hrebenárky Borovicovej.
Tam to dokonca zašlo tak ďaleko, že sa ničí kompletne všetok hmyz a otravujú jedom
lesné plodiny.

Prečítajte si prosím aj môj blog o Hrebenárke a správaní sa štátnych podnikov.
Nádherne dopĺňa blog pána Pada.

http://lucko.blog.sme.sk/c/431...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kolko takych "mudrych" zelenych,

patri medzi geenhornov. Nech si nechaju nieco vysvetlit od svojich dedov, co vzdy predstavoval korovec v rajone. Katastrofu. A teraz si prosim minusy, ochrancovia skodcov, co ste si z toho urobili "renome", podobne ako mnohi ti, co likviduju lesy vystavbou, ako spravne kritizujete.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Rozmýšľam, pán Pado, kde sa vo Vás berie

...toľko dešpektu voči ľuďom a toľko negativizmu. V tomto článku píšete o, citujem: "...povrchných novinároch...," o "...prehulených kaviarenských povaľačoch...," o "...prihlúplych obyvateľoch Slovenska." Prečo a akým právom? Mňa osobne sa to dotýka, rád si totiž posedím v kaviarni alebo na terase kaviarne a ku káve a časopisu si zapálim cigaretu. Platím peniazmi (za tú kávu aj za tie cigarety) ktoré som si zarobil a nie ľahko. Nepovažujem sa ani za "prihlúpleho Slováka" len preto, lebo uznávam nie právo, ale vari psiu povinnosť predsedov našich vlád, ministrov a aj prezidentov navštevovať regióny Slovenska a nesedieť len v Bratislave v úradoch. Podľa Vás som prihlúply? No dovoľte! Novinári sú podľa Vás "povrchní." Prečo sa teda nezamestnáte v nejakej redakcii napríklad MY Liptovské noviny a nedáte tú "povrchnosť" do poriadku? Je to vari normálny a legitímny návrh, čo poviete? Alebo prečo sa nezamestnáte priamo na ministerstve životného prostredia, ktoré tak vehementne kritizujete?
Čítavam Vaše články a nemôžem sa zbaviť dojmu že ste až príliš zaujatý vari voči všetkým a všetkému, čo sa Vám nepáči. A Vám sa asi nepáči všetko, lebo ani raz som od Vás nečítal článok o tom, čo sa Vám páči, s čím ste spokojný. Zachádzate dokonca tak ďaleko, že regulérne zvoleného primátora Lipt. Mikuláša posmešne nazývete "pánom veľkomožným." Nerozumiem Vášmu negativizmu, prehnanému pesimizmu a kritike pre kritiku alebo, ak chcete, kritike len aby bola.
+++
Poďme ale k Vášmu článku. Nie som zďaleka taký "znalec" prírody ako Vy (Vy sa predovšetkým viete orientovať a pohybovať v zákonoch, vyhláškach, nariadeniach a viete ich znalosti využívať na kritiku), ale rozoznám smrek od brezy, jeleňa od diviaka, hada od žaby a mach od lopúcha. Myslím si, že kôrovec má v prírode svoje nenahraditeľné miesto - veď keby nemal, tak by ho príroda asi nestvorila na svoj obraz. Kameňom sporu vždy bolo, je a bude, koľko toho kôrovca má byť a kde. Je jasné, že "pod pláštikom kôrovca" sa ťažilo a aj ťaží. Vo veľkom. O to sa snažia podnikatelia - a preto aj podnikajú. Často ťažia aj "pod pláštikmi" inými napr. vrcholcovej kalamity, snehovej kalamity, veternej kalamity. Takže sa nám tu logicky bijú dve koncepcie - ochranárska a podnikateľská. Do toho ešte započítajme les, prírodu (Tatry) ako výrzný segment cestovného a turistického ruchu, ktorý je pre národné hospodárstvo dôležitý. To vari nepopriete a ani to, že turistický a cestovný ruch v Tatrách sa jednoducho nedá vrátiť do čias hromadných rekreácií ROH (Robotnícke odborové hnutie) a výmenných pobytov pracujúcich (nie kaviarenských povaľačov!). Ochranári nikdy nebudú mať toľko financií aby vybudovali vlastné skromné a prírode aj im vyhovujúce zariadenia kde by mohli prísť hostia a pozotovať nedotknutú prírodu a život v nej. S prírodou tak ako kedysi aj teraz budú podnikať finančne silné skupiny. Ide o to, ako toto podnikanie zladiť s prírodou. Obávam sa, že ku kompromisu medzi bigotnými ochranármi a ziskuchtivými podnikateľmi ikdy nedôjde. Kde je ale zlatá stredná cesta? Skúste teda navrhovať riešenia, pán Pado.
Toľko moja "prehulená kaviarenská úvaha."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...trepete

...a neskutočne
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vazeny pan,

uz davnejsie som si vsimol, ze mate notoricku potrebu reagovat na moje prispevky a mravoucne na mna posobit. Ta mravoucnost vsak neprinasa ziadnu pridanu hodnotu. Ak dovolite, budem nadalej vyjadrovat svoje osobne nazory, ktore od utleho dectva - na rozdiel od vacsiny slovakov - neskyyvam za anonymne obkecav anie niekde doma ci v dnesnet dobe vo virtualnom priestore.

Je pozoruhodne, ze kazde zovseobecnenie sa vzdy dotkne iba Vas +1 osobu. Kazdy inteligentny citatel pochopil, ze kavisarensky povalac je metafora na typ cloveka, ktory sa o svet okolo nas velmi nezaujima. Nehnvajte sa, ale nebudem si teraz a ani v buducnosti pytat od Vas povolenie na pouzivanie akychkolvek vyrazovych prostriedkov.

O kvalite slovenskej zurnalistiky si kazdy vzdelany clovek urobi nazor citatim celej skaly novin a casopisov. Dnes su Vami ospevovane regionalne noviny zlozene z prebratych tlaacovych sprav bez akejkolvej pridanej hopdnoty, nieto este kritickeho nazoru, clankov niekolkych miestnou redakciou privilegovanych subjektov (v ramci Liptova by som ich vedel vymenovat), balastu typu kriziovky, tretotriedne vtipy, recepty + inzercia a par stran sportu. Redakacie sa ani nepokusaju om investigativnost nakolko mesta a obce su ich zdroje prijmu (priam reklama a PR clanky) a nebudu predsa kritizovat. Potom nech sa vsak nehraju na nezavisle media. Aj v kauze "lykozrut" predvadzaju media ako sa da tema prezentovat iba z jednej strany.

Ak sa mi nieco nepaci, tak som zaujaty? Prazvlastne myslienkove pochody.

A k poslednej casti _Vasho textu len tolko: ochrana prirody uz urobila tolko kompromisov, ze az ... A developeri len tlacia, tlacia, tlacia ... Kolko je podla Vas dost?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

podle toho co jste napsal

na vás sedí označení "prehulený kaviarenský povaľač". Pán Pado žije v regionu a rozumí problematice na rozdíl od Vás a vyjadřuje se přesně k problémům, na rozdíl od Vás. Nemá být "zaujatý" když poukazuje na primitivní vedení rezortu? Z jeho článků je vidět, že používá tzv. selský rozum, kterýžto "kaviarenským povalačům " chybí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

,, Štát ako org. zločinecká skupina,,

+,,Lykožrút, migranti, ... sú len dymové clony ... odkláňajúce... časť obyvateľov Slovenska od vnímania podstaty fungovania štátu.,, - toto sú dva podstatné fakty, na ktoré pisateľ blogu upriamuje pozornosť a určite píše pravdu. Spomeňme si len na všetky kauzy spomínaného úradu od čias Voloďu Kárdoša, /po česky Mečouna/ až po pokus darovať prevádzkovanie jaskyne v Roháčoch v správe štátnej inštitúcie do rúk nenažraného smeráčika- toto ministerstvo vždy len a len slúžilo na obrovské kšefty s drevom, pozemkami, prírodou, naposledy jaskyňou- našim spoločným národným bohatstvom.
A pán Pado len upozorňuje, že sa v súčasnosti na obrazovke verejného záujmu bude škvariť lykožrút a vzadu za obrazovkou budú opäť určité skupiny realizovať svoje špinavé rozkrádačky, a skutočne, pani ministerka by sa mala začať snažiť rýchlo zorientovať vo svojej trafike, namiesto účasti na jednorázovej narýchlo zo všetkých strán sa valiacej informačnej mašinérii o lykožrútovi.
/A propos- už sú pú podpísané zmluvy na obrovské masy dreva zo štátnych lesov, ktoré bude vyvolená grupa straníckych sponzorov sťaby ochranu pred lykožrútom rúbať a vyvážať? Pamätáme si na megakšefty po onej veternej kalamite.../
Pán Pes /to je doslovný preklad Vášho internerového mena z francúzštiny/, sledujem už dlho blogy pána Pada a závidím Mikulášťanom, že ho v LM majú. Prejdite si chronologicky všetky problémy a nedostatky v tomto meste, o ktorých píše a zistíte, že je to vždy odborne fundované, že zatiaľ vždy udrel kliniec po hlavičke. To nie je dešpekt, to nie je negativizmus, to nie je zaujatosť-ako sa nám to snažíte vsugerovať a znechutiť pisateľa blogu. To je snaha o nápravu, riešenia navrhuje vždy, len si to prečítajte všetko ešte raz. To je snaha zabrániť ešte horšiemu- aspoň takto jeho príspevky rozumiem ja. A som presvedčený, že LM pozná lepšie, ako terajší primátor a jeho snahy sú určite čistejšie, ako tam momentálne vládnucej liptovskej verchušky.

Boj p. Pada je angažované ochranárstvo v zmysle, ako ho poznajú v kultúrnych európskych krajinách- ak máte kompas, tak sú to tie na všetky svetové strany od nás okrem východu. V nich takáto rabovačka prírody, ako sa deje u nás, nemá šancu. A nemusíme hovoriť iba o Fínsku, Rakúsku, Švajčiarsku, či Švédsku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

K jaskyni:

Predpokladam, ze ide o toto - http://nasaorava.sme.sk/c/2025...

Neviem nakolko su tieto inforjacie relevantne, ale vetry na Liptov priviali:

- ze existovali tlaky, aby sa jaskyna ocitla v spravnych rukach (nastastie vraj k tomu nedoslo),

- ze zabezpecovacie prace v jaskyni, co je narocna a sofistikovana cinnost, stali cca 100 000 eur a akysi chodnicek k nej 60 000 eur. Zda sa mi to dost nepomerna (prehnana) suma.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

K panovi velkomoznemu ...

ak sa niekto v meste sprava ako feudal - ovlada vsetky mestske masovkumunikacne prostriedky, valcuje ine nazorove platformy a opoziciu v plene MsZ, uplatnuje politiku "len on vie co je spravne", rozdava peniaze na hluposti ako zo svojho ..., tak nevidim dovod preco by som nepouzil oznacenie Pan velkomozny.

Za konzorcium akych stran kandidoval nie je potrebne ani hadat.

O diani v meste Liptovsky Mikulas si kazdy moze precitat v mojom blogu v casti Liptovsky Mikulas a urobit nazor.

Mimochodom, aj to to ma vypovednu hodnotu:

https://dennikn.sk/blog/ochran...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Citujem: "Alebo prečo sa nezamestnáte priamo na ministerstve životného prostredia, ktoré tak vehementne kritizujete?"

Nuž lebo aj na ministerstvách životného prostredia aj pôdohospodárstva potrebujú len takých ľudí ktorí sa vedia stotožniť, osvojiť si názor mocných, bez ohľadu na to aký tento názor, resp. záujem je. Presne tak ako si ho osvojila aj v článku spomínaná ministerka. A podľa neho sa potom aj sama riadi a aj svoje ministerstvo. Jednoduché.

Námety ako eliminovať ambičákov a vlády s.r.o.: http://stopalibizmu.blog.sme.s...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...niekto by mal

...tým rado by kompetentným vysvetliť elementárne záležitosti keď v tých úradoch tí neboráci už "musia" z vôle politickej sedieť ...lebo za normálnych okolností tam naozaj takíto ignoranti nemajú čo hľadať
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Problém Tatier nie je ani o lykožrútoch

ani o lesníkoch, ani o ochranároch, ale o kultúre národa. Čiernobiely konflikt medzi lesníkmi a ochranármi zahmlieva, oveľa vážnejší problém Slovenska, pred ktorým si zatvárame oči a gumujeme myseľ. Tu je môj príspevok do diskusie toho, čo sa stalo v novembri 2004 a čo doteraz obchádzame: http://kravcik.blog.sme.sk/c/2...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Bohužial nie je dlhovekosť

Lykyožrút nenapadá len oblasť polámaných stromov, ale sa šíri aj do okolitých zdravých lesov. Čiže napadnutá oblasť sa niekoľkonásobne zväčší. Príroda môže oblasť zregenerovať, ale potrebný čas je príliš dlhý. Ráad by som videl postihnutý les skôr.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ved prave

Ved v tom je zakladne nedorozumenie. Ak sa na les pozeram, ako na samostatny organizmus, ma aj on svoje obdobia, ktore su mozno dlhsie, ako ludsky zivot. V tom spociva zmysel ochrany, aby sme mu nechali moznost vlastneho vyvinu. Problem nastane, ak sa na vec pozrieme z kratkodobeho pohladu, napr funkcneho obdobia riaditela statnych lesov, ktory by si rad skrtol a je mu jedno co tym sposobi, ved o par rokov tam uz nebude. A uplna katasrofa je, ak sa na vec pozrieme z pohladu funkcneho obdobia ministra, to je raz tak, potom inak, ale stromom je naozaj jedno, aky velky socialny demokrat ten ministra je. Maju dost lesov na humplovanie, ci ako oni hovoria, na lesne hospodarstvo, aspon par dolin by mohli nechat tak ako su, tak ako boli davno pred tym, nez sa mudrlanti narodili.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Smrtelnost je sucastou zivota. Tiez by som rad videl svojich starych rodicov, ale nie je to mozne ... Som pokracovatelom ich zivota – na urovni genetickej a druhovej.

Narodne parky nie su montazna dielna, kde na zaklade poziadaviek verejnosti navrhneme novy model parku a pocas zivota jednotlivca (napr. Vas) ho dovedieme do dokonalosti. Ucelom NP je pozorovat a studovat prebiehajuce procesy, vedecke poznatky aplikovat napr. standardnom lesnictve, inych vednych odboroch ...

A ak je predstava ludi o narodnych paroch ina, tak potom by bolo od tejto krajiny velmi uprimne, ak by sme sa v tejto oblasti neporovnavali so svetom a nase narodne parky jednoducho zrusili. Sam som to navrhol:

http://pado.blog.sme.sk/c/3061...

Nemozete mat sliepku, ktora bude vyzerat ako bazant a pred stovkami ludi v inych krajinach budete vykrikovat: je to bazant, je to bazant ..., pricom vsetci sa budu usmievat a tukat si na celo. Nermozeme mt sytem, v ktorom ktosi zaluje ministrov ZP, ze dodrzivali platny zakon o mochrane prirody a krajiny a respektovali poslanie NP ...

Neexistuje ziadna slovenska cesta pre narodne parky, existuju len vseobecne akceptovane medzinarodne standardy. Ak ich nemienime akceptovat, tak prosim nebalamutme europsku a svetovu verejnost.

To ako vyzera vysledok boja s podkornikom v pohoriach, ktore nepodliehaju ziadnemu vyssiemu stupnu ochrany, si moze pozriet kazdy turista ochotny po Slovensku cestovat. Holiny, holiny, holiny ... erozia, znicene cesty ... sam,ozrejme, ze sa zalesnuje. Kedy tam vsak bude vysoky les?

Nechcem Vam brat iluzie, ale podkornik je len sucastou mnohokrat silnejsich procesov, ktore postupne zmenia tuto krajinu. Ak si precitate sest natrodnych spracv o zmene klimy a Uzemnu studiu Slovenska (1997), tak napr. zistite, ze kapacita vodnych zasob poklesnew z cca 12 mld. kub. na 9,42 do roku 2075, ze v krystalinickych pohoriach sa strati viac nez 50 % vodnych zdrojov ... ze dojde k velmi dramatickej prestavbe druhoveho zlozenia (zastupenia drevin) vo vsetkych vegetacnych stupnoch ... Na vojne ucili: „Nikdy nesti proti vetru.“ Idem to robit?

Tu je nazor p. Wieczika (pozriet aj ine blogy), ktory je v tejto teme viac nez doma:

http://wiezik.blog.sme.sk/c/43...

Tu su blogy p. Kaliskeho (pozriet aj ine blogy), cloveka, ktory je stovky dni v terene, vyborneho fotografa:

http://kalisky.blog.sme.sk/c/3...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

díky za odkazy, bylo to velmi poučné
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nechcem vstupovať do sporu Monsieur Chien je môj virtuálny priateľ a Vy zasa máte v mnohom pravdu. funkcia mini sterky hore menovanej je definovaná len jej pečiatkou a podpisom. Ficove vlády zdokonalili pozíciu tzv. užitočného idiota. je to človek bez vzdelania v problematike ktorú riadi, bez skúseností a názoru na to čo riadi, lebo to všetko by mu v jeho pozícii užitočného idiota prekážalo. Užitoční idioti, ako to pozorujem napr. na žilinskej VUC napr. legalizujú zámery ktoré niekto vymyslí a na ktorých sa dá zarobiť. potom sa s tým vyjde ako s oficiálnou koncepciou na ktorej však užitočný idiot má len ten podpis a razítko. Nezdá sa Vám pán Pado že ste na pani ministerku príliš náročný?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Efektivna (E), Spolahliva (S), Otvorena (O) ma byt uz niekolko rokov nasa statna sprava. Pani ministerka je funkcne najvyssie postavenou predstavitelkou jedneho z ustrednych organov statnej spravy. ak sa dnes na vratnika (v modernom jazyku informatora) kladu pocas vyberoveho konania poziadavk ako na pracovnika NASA, tak nevidim dovod preco by tak dolezita persona nemala mat prierezovy prehlad o rezorte ktory riadi. Mam za to, ze aj minister ZP by mal byt priezovo zdatny v optazkach odpadov, vody, energetiky, zmien klimy ... , aby hned vedel, ze niektori z geberalnych riaditelov, sekcnych sefov ... sa ho pokusa tahat za nos. ak si niekto rujnuje vlastnu firmu, je to jewho osobne rozhodnutie, ale obcanie tejto krajiny nemaju platit politicke a neodborne riadenie statu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ale tak to je ako som písal. snád si nemyslíte, že na vysoké posty dosádzajú odborníkov aby im kecali do kšeftov ich odbornými drístami
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Korupcia, rodinkarstvo ... su vsade na svete a su sucastou vecnehe a nekonciaceho boja medzi Dobrom a Zlom. Problemom je len a len v nastaveni "akceptovatelnej" hranice a spolocenskej udrzatelnosti osoby podliehajucej korucpcii, rodinkarstvu, neodbornosti ...

Kym v zapadnych demokraciach minister odchadza 2 dni potom "co sa na prislo" resp. casto ponuka funkciu aj v pripadoch, ktorych dej, vysledok ... nenohol ovplyvnit (napr. z vazenia ujde zlocinec co je zlyhanie konktetnej osoby v justicnej a vazenskej strazi), u nas ustoji, obkeca ... aj nezvratne dokazy.

To je rozdiel medzi pravnym statom so silnou obcianskou kontrolou a statmi, kde su pravda, pristup k spravodlivosti ... determinovane socialnym statusom (ekonomicka sila, spolocenske postavenie) pachatela skutku. A preto sme tam kde sme - v starnucej krajine bez vizii a perpektivy s ktorej hufne odchadzaju mladi schopni ludia.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME