Streda, 19. jún, 2019 | Meniny má Alfréd

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Biblia vs. história: Preberanie mýtov, bohovia v rozklade a popletené stvorenie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Hromník tvrdí vlastne to isté, ale korene, pomerne pochopiteľne, vidí ešte skôr, v Indii u Drávidov a v Harapskej kultúre.....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Celá oblast blízkeho vychodu bol jeden veľký 'melting pot' kde sa voľne šírili názory, povesti, bohovia, náboženstva a báje. Co sa týka "prahistorie" tak je uplne jasné že židia sa nejako veľmi neodlišovali od prostredia, a môžme povedať že nie že nepreberali, ale tie povesti a baje boli rovnako ich ako každého iného v tomto regione.

Samozrejme odlišovať sa začali postupne a nakoniec boli ostro ohraničení od okolitých národov. Samotný starý zákon popisuje ako bol ten proces dlhý a ťažký - teda cesta k monoteizmu.... Veľka časť je o tom že boh je len jeden a netreba sa klanať iným bohom.... Ved nakoniec sa to dostalo aj do prikázaní na prvom mieste

Aj cirkev učí že biblia je bohom inšpirovaná, ale nie že je učebnica historie.

Samozrejme takí moslimovia to majú ťažšie, ti hovoria že korán bol doslovne nadiktovaný a majú problém ako vysvetliť očividné nepresnosti.

Mimochodom mená bohov je dosť problematická vec. Napríklad je alah a jahve ten istý boh? Lebo alah sa nevyskytuje v biblii, a jahve/jehova zase v korane...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Podla mna je to jasne, aj Prva Kniha jasne pise: na pociatku bolo slovo a to bolo u Boha.
Tym je povedane vsetko, vsetky tieto knihy hovoria o sebauvedomeni si cloveka ako zvierata schopneho predstav, planovania a kreativity. To co je historicke sa preplieta s predstavami a vysvetlovanim sveta, svetonazorom.
A potom v dnesnej forme obsahuju momentalne najlepsi marketing k uchopeniu moci. Neboli to ziadni hlupaci, ti co nakoniec zostavili a riadili/ riadia co si mame mysliet.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Prva Kniha" ? To je nejaký nový termin, čo? Ale zjavne myslíš Evanielium podľa jána čo je asi tak 60. kniha biblie..., a 4. v novom zákone.

Ak zostavenie biblie riadil boh, tak potom to fakt asi nebol hlupák.... :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No kedze slovo biblia znamena v preklade kniha, potom si niesom isty ci tato bola ta prva, naisto nie prvy pisany text. Co sa tyka druhej vety, tak ta nehovori o nicom inom iba o tvojom antropocentrizme. Zjavne si myslis ze vierou sa aj ty stavas mudrejsim.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Výsledky vedeckých výskumov

interpretujú ľudia na základe svojho svetonázoru dávajúc tak "za pravdu" J. Michálkovi, že "svetonázor je presvedčenie, ktoré určuje konanie". Problémom je, že stúpenci materialistického svetonázoru často nevedia a ešte častejšie nechcú uznať, že pevné presvedčenie (ktoré určuje konanie) je viera, teda len viera a nie vedenie, isté poznanie.
Konečne túto skutočnosť vyjadril editor vo wikipédi takto: "Materializmus je filozofický smer protikladný idealizmu". Nedostatkom zmienenej stranky wikipédie je v tom, podľa mňa, že autor neudáva, že spomenutá protikladnosť materializmu k idealizmu nezahrňuje i zmienku o protikladnosti materializmu a vedy.
Materializmus, tak ako je definovaný vo wikipédii odporuje totiž výsledkom vedy. Konečne posúďte sami, "Materializmus je typ filozofickej reflexie, v kategoriálnej matrici ktorej dominuje spojenie kategórie hmoty a kategórie nestvorenosti alebo kategórie prvotnosti".
Prvotne použitý termín "stvorenie" (v jeho významovom zápore "nestvorenosť) z metafyziky veda nepoužíva. Veda používa termín vo vzťahu k Vesmíru, k hmote pojem "vznik". Bez použitia tohoto pojmu z metafyziky, resp. pri jeho nahradení slovom z jazyka vedy "nevzniknuteľnosti", by sa pre každého obnažila nevedeckosť materializmu. Hmota predsa podľa teórie Veľkého tresku nie je večná, ale má cca 13,7miliard rokov. O akej kategorii "nestvorenosti", nevzniknuteľnosti hmoty možno uvažovať, keď podľa kozmologov je vek hmoty určený? O akej kategorii prvotnosti môžeme uvažovať, keď o príčine Veľkého tresku veda nemože nič povedať, veď fyzika kategorizuje veci v čase a priestore a čas i priestor vznikol Veľkým treskom? Hmota teda prvotná nie je a nemôže byť príčinou Veľkého tresku. Z tohoto dôvodu nemá veda ani pojmový aparát pre príčinu, resp. čas "pred" Veľkým treskom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Rad by som suhlasil, ale neda sa.
Materializmus si mysli, ze aj myslienka je len vlastnostou hmity a vsetko ma hmotny charakter. Nastartovala to relativita a stiepenie atomu.
Smolou je, pre obe strany, ze nic nie je hmotne a sucasne nic nie je nehmotne. Neexistuje zamer a cas ma kvantovy charakter s vplyvom na energiu. A to takym, ze vzdy sa snazi posobit proti zmene.
Pravdebodobne konstrukcia boha je len ludskym sebauvedomenim a nahradenim vonkajsieho sveta vnutornym. Preto mohli byt ranny krestania slobodni ako otroci. Atd.
Vec je troska zlozitejsia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja viem, materialista nebude súhlasiť

i keď celý príspevok odraža nie vedenie, teda isté poznanie, ale vieru. Určite len vieru, ak uznáte, že neposkytli ste, lebo ste poskytnúť ani nemohli, citácie z vedy vo vzťahu k príčine Veľkého tresku (tobôž k stavu pred Veľkým treskom) a preto každý Vami poskytnutý argument (dúfam uznáte že poskytujete nevedeckú, metafyzickú argumentáciu) proti viere idealistu je len argumentom viery materialistu.
Vaša viera v hmotu, ako som naznačil, sa nevie oprieť o všeobecne akceptovanú teóriu Veľkého tresku, je s touto teóriou v rozpore. Opakujem hmota nie je prvotná, neplatí teda kategoria prvotnosti, nakoľko vznikla, a preto neplatí ani kategoria nevzniknuteľnosti, pričom moje argumenty vychádzajú z teórie Veľkého tresku. Pokiaľ nesúhlasíte citujte z tejto teórie tie pasaže, ktoré som podľa Vás nesprávne citoval, alebo pochopil.

Nekategorizuje fyzika veci v čase a priestore, pričom čas a priestor nevznikli v čase Veľkého tresku? Nevznikla hmota, podľa odhadu vedcov v zmysle teórie, pred cca 13,7 miliardami rokov? Keď vznikla, neznamená to, že nie je večná? Keď vznikla nie je atributom hmoty možnosť jej vzniku? Keďže čas a priestor vznikli Veľkým treskom, veda nemôže dať odpoveď na otázku príčiny Veľkého tresku, a preto nie je takáto otázka svojou povahou otázkou na predmet z metafyziky?
Viere človeka v príčinu zmeny stavu počiatočnej singularity v stav dokumetovanej expanzie Vesmiru ako viere v stvoriteľský akt Boha možno oponovať niečim iným, ako inou vierou iného človeka?
Uvedomujete si, že i Vy ste veriaci , veriaci v nevzniknuteľnosť hmoty, v prvotnosť hmoty v zmysle filozofickej reflexie hmoty i keď protirečí zásadným poznatkom teórie Veľkého tresku?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Co to kecas?
Aky vznik, casu a priestoru?
Aka viera, v nevedeni?
Aka vecna?
Nechaj to tak, viera je nevyhnutna k prezitiu a kazdy v nieco veri, a bohuzial pre teba to nema nic spolocne so vznikom toho vesmiru, ktory mozme spoznavat. Rozumiem tvojmu argumentu, ze "velky tresk" nemozme pozorovat a asi nikdy nebudeme schopni poznat detaily. I ked ja si myslim, ze budeme schopni pozorovat vznik inych vesmirov s inym casom.
Ale to nepoznanie neznamena metafyziku a uz na isto nie dokaz nejakeho zameru, i ked fakt je ten ze nevylucuje.
Rovnako to ale neznamena, ze ked ty veris v stvoritela, tak je to rovnake nepoznanie ako moje, ktore v takeho stvoritela ako ho prezentujes neveri, a teda aj moje tvrdenie je len ina forma viery. Len ta moja je zalozena na poznani a faktoch a nie motani nepochopenych fyzikalnych javov do vyhovujucej formy. Nebudem ti citovat nic z teorie Velkeho tresku, za prve je to len teoria a za druhe si neviem ktoru verziu mas ma mysli. Ci tu s inflacnym rozpinanim, alebo tu s prvotnym zmrstenim alebo tu so stvoritelom. A ani ti nebudem argumentovat kulturnou antropologiou, dejinami, ci ludskym spravanim. Nechce sa mi, je to na dlho a myslim si ze je to jedno, i tak by si nevedel na nic z toho relevantne reagovat.
Sorry za tu aroganciu, ak si vedec a vies o com hovorim, ale moja skusenost z takychto diskusii je ina.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME