Nedeľa, 26. máj, 2019 | Meniny má Dušan

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kde sa narodil Ježiš? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Matuš aj Lukaš potvrdzuju Betlehem. Tak kde je problem...

Jediny možný rozdiel (otazka) je či predtým naozaj žili v nazarete
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Potvrdzujú?

Matúš ho predpokladá úplne automaticky (rodičia tam skrátka žili, dva roky po narodení boli stále tam) a svoju kreativitu smeruje k vysvetleniu,prečo sa rodina neskôr dostala do Nazaretu.

Lukáš to zobral presne naopak. Predpokladá, že rodina žila v Nazarete a pre narodenie v Betleheme si vymyslel krajne nepravdepodobnú historku o sčítaní spojenom s masívnym cestovaním (blbosť, pretože Rimania potrebovali vedieť, kde ľudia žijú, aby mohli platiť dane, nie kde žili pred tisíc rokmi + sčítania sa týkali prevažne len rímskych občanov, platby od okupovaných národov sa vyberali cez miestnych vládcov).

U oboch teda vidíme snahu riešiť rozpor, že o Ježišovi bolo všeobecne známe, že bol z Nazaretu a snahou napasovať jeho narodenie na proroctvo o Mesiášovi. Ján sa o toto ani nepokúsil, asi sa mu to zdalo hlúpe a miesto narodenia preňho nehralo významnú úlohu.Nepovedal by som, že jeden z nich niečo potvrdzuje, obaja zjavne "kreatívne myslia".

Obe verzie sa, navyše, líšia o cca 12- x rokov. Herodes zomrel v r. 4. p.n.l. + 2 roky + nejaký čas pred Herodovou smrťou, pretože rodina v strávila v exile nejaký čas, nešli do Egypta na otočku. Naopak sčítanie bolo v r. 6 n. l.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

myslim že nikto nepredpoklada že to sčítanie ľudu v roku 6 bolo "to" sčítanie ktore sa spomina pri ježišovom narodení.

Inak čo sa týka betlehemu, tak ak by nebolo navštevy "mudrcov" a následného uteku, tak pravdepodobne Jozefova rodina v Betleheme ostane omnoho dlhšie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Predtým nemohlo byť žiadne iné

to v r. 6 je jediné, ktoré sa ako tak hodí. Za vlády Heroda nebolo v Judei (a teda v Betleheme) ŽIADNE sčítanie. V tom čase boli nejaké sčítania len v Sýrii.

Ak rodina v Betleheme nikoho nemala a Mária musela rodiť v maštali/jaskyni kdesi mimo mesta, tak tam asi nemali kde ostať. Už tých cca 40 dní znie dosť nevierohodne a rodičia by sa v skutočnosti asi na Jeruzalem vykašľali a šli by tam, až keď by dieťa trošku vyrástlo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Lk2,2 "Tento PRVY súpis sa konal, keď Sýriu spravoval Kvirínius."

Bežné vysvetlenie je že tých supisov bolo viacej a jeden okolo roku 6 pred n.l. Aj ked tato teoria nie je 100% prijatá, pripúšťam.

Co by urobili jeho rodičia su len tvoje špekulácie a pravdepodobne to ani nie je v sulade so židovským zákonom a zvyklosťami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

maštal

autor tu prednaša veľmi zvláštnu teoriu o "miestnosti, kde boli na noc vzaté aj zvieratá (poskytovali teplo a bola to zároveň zábezpeka zvierat pred krádežou)", ale mne sa skor pozdáva teoria že sa jednalo o utulok pastierov, pravdepodobne nedaleko od Betlehema.
Ako sa píše v Biblii - pastieri tam pásli stáda - takmer iste nešlo o ovečky dedinčanov ale o veľké stada patriace niekomu a pastieri pravdepodobne mali nejake pristrešky kde sa napríklad rodili jahnata a pastieri prespávali. Niečo ako naše salaše.

A to by veľmi elegantne vysvetľovalo prítomnosť pastierov pri malom ježišovi...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nie je daleko doba,ked aj na Slovensku ludia na noc zatvarali dobytok do vlastneho domu,kde dobytok mal vyhradenu miestnost - samozrejme nejednalo sa o velke stado,ale o 1-2 kravy..takze tazko dnes definovat,co za miestnost to bola,kde sa narodil Jezis..Biblia vravi o mastali,ale mastal mohla byt aj ta miestnost pre dobytok na noc - priamo v dome
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Lk2,8: "V tom istom kraji boli pastieri, ktorí v noci bdeli a strážili svoje stádo. " - takže okrem toho čo hovoriš a čo asi fungovalo aj v Judei v tom čase, tu bolo aj stado ktore nocovalo vonku...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ešte sa doplnim:

Lk2: "15 Keď anjeli odišli od nich do neba, pastieri si povedali: „Poďme teda do Betlehema a pozrime, čo sa to stalo, ako nám oznámil Pán.“ 16 Poponáhľali sa a našli Máriu a Jozefa i dieťa uložené v jasliach."

Je jednoduchšie predpokladať že narodeneho ježiša hľadali na jednom konkretnom mieste, ako to že chodili v dedine od domu k domu, že kde sa prave narodilo dieťa...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ty vole, vy sa tu naozaj vazne bavite

o rozpravke ? :D Odpadavam :D
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME