Sčítanie obyvateľov 2011 – čo sa dá robiť, ak nesúhlasíme

poslal(a): chater , do rubriky politika, odvtedy uplynulo: 3040 dní  

internationalworkersassociation.blogspot.com Na internete sa objavilo množstvo diskusií o sčítaní obyvateľov. Kritici poukazujú najmä na jeho neanonymitu a zásah do súkromia, prípadne spochybňujú myšlienku sčítania ako takú. Tento text je určeným tým, ktorí sa rozhodli, že sa na sčítaní nechcú podieľať alebo nechcú uviesť niektoré údaje.

diskusia (17)     

#1 | napísal(a): st.etienne odvtedy uplynulo: 3039 dní

mozno este pre zaujimavost dodatok v suvislosti s informaciami Ustavu na ochranu osobnych udajov:

"Štatistický úrad podľa Úradu na ochranu osobných údajov neúplne a nesprávne informuje obyvateľov, keď tvrdí, že sčítací formulár neobsahuje meno a priezvisko. "V konečnom dôsledku sa tieto údaje na sčítací formulár dostanú prilepením číselného identifikátora," poukázal. Úrad na ochranu osobných údajov preto vyzval na zváženie upustenia od povinnosti nalepiť číselný identifikátor obyvateľa na sčítací formulár a nechal túto možnosť na slobodnom rozhodnutí obyvateľa. "Ak tento postup Štatistický úrad v tomto štádiu sčítania neuplatní, je pravdepodobné, že vystaví celé sčítanie možnému spochybňovaniu," píše sa v stanovisku." ZDROJ: Pravda.sk (spravy.pravda.sk/urad-na-ochranu-osobnych-udajov-scitanie-nebude-anonymne-pes-/sk_domace.asp?c=A110520_093537_sk_domace_p58)

Ak by sa stalo, ze SU povie, ze identifikator neni potrebny a nebudu ho dopisovat ani scitaci komisari, tak ti, ktori sa chcu scitat anonymne, by tak mali urobit prostrednictvom harkov, nie internetu. UnOOU vo svojom vyhlaseni ale hovori iba tolko, ze odporuca, aby SU nezavadzal, cize v tejto chvili sa vlastne nemeni nic a je lepsie pockat ako sa situacia vyvinie.

#2 | napísal(a): peter_kros odvtedy uplynulo: 3038 dní

vybrali.sme.sk/c/Scitanie-je-oficialne-kandidatom-na-pruser-roka/

#3 | napísal(a): goin odvtedy uplynulo: 3038 dní

Prestudoval som si Zakon o scitani obyvatelov a aj ked nie som pravnik, vysiel mi z toho moj nazor, ze ak nechcem porusit zakon a sucasne si chcem ochranit svoje osobne udaje, musim:

> vyplnit uplne tlacivo

> nenalepit ciarovy kod

> tlacivo musim odovzdat vcas ( do 29.5. elektronicky a do 6.6.cez komisara)

> zabranit scitaciemu komisarovi, aby nenalepil dodatocne moj ciarovy kod,alebo nedopisal tam moje meno

Ako sa to da? Asi len poslanim vyplneneho tlaciva Postou na Statisticky urad, nie doporucene, niekedy do konca maja. Alebo vidite ine riesenie?

#3.1 | napísal(a): afkbrb odvtedy uplynulo: 3038 dní

na stranke scitania sa pise, ze tlaciva zbieraju komisari. netusim, ako by riesili takyto pripad, ked by si im povedal, ze si tlacivo poslal postou, lebo oni si maju znacit scitanych a nescitanych ludi. (robia nejaku zaverecnu statistiku vo svojom obvode). tj mozno by si ta zaznacili ako nescitaneho, keby si im to tlacivo neodovzdal (nemohli by si ta asi odfajknut). a co by robil statisticky urad s tlacivom v obalke bez kodu je tiez otazka, lebo by mohli namietat, ze kod si pouzil pri elektronickom scitani a tvrdit, ze moze dojst k duplicite, takze by to mozno proste neratali. ale ako vravim, netusim, co by robili v takejto situacii.

inak na webe scitania sa napr. explicitne pise o SR a zahranici, ze v SR vykonavaju scitanie komisari, kdezto v niektorych krajinach posta alebo telefonicky. tuto: scitanie2011.sk/co-je-scitanie/scitanie-v-zahranici

stoji za to si prestudovat tu stranku, ak ma clovek cas, ja som to napr. tiez necitala cele. mozno by sa potom dali najst dalsie sposoby, co robit. pri tom tvojom "hrozi", ze skoncis ako nescitany, co neviem ci ti prekaza alebo nie:)

#3.2 | napísal(a): petrie odvtedy uplynulo: 3038 dní

Ak nenalepíš kód, komisár má náhradný, ktorý tam po prevzatí nalepí. Momentálne neexistuje možnosť, ako sa vyhnúť tomu, aby tvoj hárok nebol priraditeľný k tvojmu menu.

Keďže zákon neukladá žiadne sankcie za nesplnenie povinnosti, tak ako riešenie vidím v nezúčastnení.

#3.3 | napísal(a): merlin odvtedy uplynulo: 3038 dní

Nemáš splachovací záchod a hanbíš sa za to, alebo prečo nemôžeš poskytnúť to minimum neškodných osobných údajov?

.

Internetové decká, viete poriadne blbnúť. Ako všetky decká :))

#3.4 | napísal(a): goin odvtedy uplynulo: 3037 dní

Presne o to ide, ze komisar ma nahradny kod - preto mi to vychadza na Postu + komisarovi mozem povedat, ze nech si poznaci do papierov, ze som to poslal Postou. Tym ale nedokaze priradit dotaznik ku mne, co je zamer, pricom nijako neporusim zakon. Dotaznik totiz uplne vyplneny odovzdam nacas. V zakone o scitani sa totiz nic nepise o povinnosti nalepit ciarovy kod. O ciselnom identifikatore zakon hovori ako o niecom, co ma sluzit "na vyplnenie scitacieho tlaciva", co mozno chapat aj tak, aby scitaci komisari dokazali najst cloveka, ktory je registrovany (ma obciansky

preukaz)a dokazali mu dorucit tlacivo a na nikoho nezabudli, co je spravne, lebo scitaci komisar musi mat nejaky zoznam. Aj pri volbach nas predsa identifikuju podla zoznamu. Ale listok hlasovaci je bez kodu.

Na tlacive je v ramiku napisane "Miesto pre ciarovy kod". To vsak, ze tam nenalepim ziadny ciarovy kod neznamena, ze som nesplnil povinnost. Je to proste len miesto - o tom ma informujú. Ciarovy kod tiez v zákone

nie je v rozsahu zoznamu povinnych udajov (uvedenych v prilohe Zakona). Myslim si, ze argumnty o vyluceni duplicit ako hlavneho dovodu pouzitia identifikatora su smiesne, po prve preto, ze je velmi malo pravdepodobne, ze niekto by vyplnil tlacivo elektronicky a potom znova papierovo (preco by to robil?) a po druhe preto, ze skreslenie vyhodnotenia sposobene pripadnymi duplicitami je minimalne oproti tomu, ze od mnohych obcanov sa komisarom prosto nepodari dotazniky vyzbierat. A s tym musi system scitania pocitat a je teda mozne, ze po scitani 6.6. bude samtny SU vyzyvat ludi, ktorych komisari nezastihli, aby poslali tlaciva Postou - neviem. A okrem toho, vsetky identifikatory ktore boli vygenerovane s menom boli vygenerovane zo znamej databazy obcanov, cize presne sa vie, kolko obyvatelov ma SR, o to v scitani predpokladam nejde. Lebo ak je aj niekde napr. bezdomovec, ktory nema obciansky preukaz, tak jemu ani kod nik nevygeneroval a urcite teda ani ziadne tlacivo neodovzda. Takze tu ide len o zber udajov, nie spocitanie obyvatelov - si myslim. Potom ale kvoli statistike nie je nutne, aby pritom boli priradene aj mena, to si prosto myslim. Ved statistika su ako pocuvame presne vysledky z velkeho mnozstva nepresnych vstupnych udajov. Tak naco potrebuju mat moznost priradit k dotaznikom mena, aj ked nakratko.

V zakone o scitani 2011 sa napriklad aj pise:

"§13 - Poskytovanie údajov - Údaje získané podľa tohto zákona sa poskytujú na štatistické účely, na iné ako na štatistické účely, na výskumné a vedecké účely a na účely medzinárodného porovnávania v súlade s

osobitným zákonom, osobitným predpisom15) a medzinárodnými záväzkami, ktorými je Slovenská republika viazaná."

Co su to "ine ako statisticke ucely" ? Takze tu nejde o to, ci mam alebo nemam doma splachovaci zakon. Tu ide o to, ze ked niekto sa dozvie, ze napriklad nemam doma internet, tak mi zavola a ponukne mi ho. A viem si predstavit, ze takato databaza by mohla mat pre nejakych poskytovatelov internetu zaujimavu hodnotu. Takze o to tu mozno ide. Mozno, a mozno predovsetkym aj, o potencialny biznis. Su to vsak samozrejme vsetko domnienky a nechcem niekomu krivdit ci nebodaj obvinovat. Len citam zakon...

Nuz a napokon, ked aj SU tvrdi, ze maju pravo zbierat aj osobne udaje na statisticke ucely, tak to je OK, ale to myslim automaticky neznamena, ze obcan ma sucasne povinnost akekolvek pozadovane udaje na statisticke udaje poskytnut bez vyhrady. Mozu teda myslim si zbierat osobne udaje, ale len od tych, ktori su ochotni im ich poskytnut. Je ale samozrejme mozne, ze sa aj mylim. Rad si to necham vysvetlit. Nie vsak takym sposobom, ze niekto tvrdi, ze scitanie je anonymne a potom mi pridu kody, ako keby som prave dostal kreditku :-) s tvrdenim, ze je to anonymne, ale "trocha inak" ako som si myslel.

#3.5 | napísal(a): chater odvtedy uplynulo: 3037 dní

goin, pokial ide o otazku s postou, tak ako uz bolo napisane, sice podla zdraveho rozumu by to malo byt mozne, ale zjavne nie je. ked si precitas na scitanie2011.sk/kontakty/dalsie-zaujimave-otazky odpoved na otazku, co ked neni clovek doma, tak nemoznost pouzitia posty tam vlastne nepriamo najdes tiez:

OTAZKA: "V čase od 19. do 26. mája budeme s manželom na dovolenke v Čechách. Prístup na internet nebudeme mať. Sčítací komisári nám teda nebudú môcť doručiť formuláre. Ako máme postupovať v tomto prípade?"

ODPOVED: "Sčítanie obyvateľov, domov a bytov sa vykoná v čase od 13. mája do 6. júna 2011. Sčítací komisári začnú navštevovať domácnosti po 13. máji. Do 20. mája by mali odovzdať všetkým obyvateľom sčítacie tlačivá a identifikátory. Je teda pravdepodobné, že si ich stihnete prevziať v mieste trvalého bydliska. Pri tejto príležitosti sa dohodnete so sčítacím komisárom na termíne, kedy mu odovzdáte vyplnené sčítacie formuláre. Odovzdať vyplnené sčítacie formuláre v listinnej podobe bude možné do 6. júna 2011. Vyplniť sčítacie formuláre elektronicky budete môcť od 21. mája do 29. mája 2011. Ak nestihnete prevziať od sčítacieho komisára sčítacie tlačivá a identifikátory, sčítací komisár Vás navštívi opäť po návrate z dovolenky, aby Vám ich odovzdal.

Ak však chcete mať sčítacie tlačivá a identifikátory v rukách už pred odchodom na dovolenku, ohláste sa, prosím, na mestskom alebo obecnom úrade. Prostredníctvom úradu môžete príslušného sčítacieho komisára informovať vopred o Vašej situácii. Uľahčíte tým situáciu sebe i komisárovi."

Ostatne veci uz asi boli zodpovedane v clanku alebo v diskusii.

#4 | napísal(a): merlin odvtedy uplynulo: 3038 dní

Aj nesúhlasíš so sčítaním, nesúhlasíš so zákonom, ktorý ho upravuje.

Takže riešením je pokúsiť sa zmeniť zákon, alebo prestať byť občanom tohoto štátu a stať sa občanom štátu, ktorý sčítanie nemá. Odporúčam Somálsko.

#4.1 | napísal(a): luiv.eu odvtedy uplynulo: 3037 dní

normalne si ma nachytal, par sekund som uvazoval, ci slovakistan alebo somalsko, vsetko na "s", same shit.

#4.2 | napísal(a): goin odvtedy uplynulo: 3037 dní

To je prave ta parodia :-) Ak si precitas podrobne Zakon o scitani - lahko si ho stiahnes z webu - tak ten Zakon je uplne OK. V zakone naozaj nie je ziaden problem a ani sa preto necudujem, ze Urad na OOU nemal azda ani dovod nieco namietat, neviem, ako boli hlboko do toho zainteresovani. Problem je len v praktickej aplikacii, kde niekto zda sa urobil nejaku "nadpracu" v podobe, ktora z hladiska zozbierania udajov pre statisticke ucely vobec myslim nebola potrebna, ale bola zrejme velmi dobrym napadom, ako ziskat ovela viac. Zial, tak to vidim.

#5 | napísal(a): ch. odvtedy uplynulo: 3037 dní

merlin, ked ta bude vydierat mafia, tak nehladaj spravodlivost, ani sa nebran, pretoze podla tvojej filozofie mas len 3 moznosti: bud sa poslusne podvol, alebo sa stan clenom tej organizacie a snaz sa ju "zmenit" zvnutra, alebo sa odstahuj z jej dosahu.

#5.1 | napísal(a): merlin odvtedy uplynulo: 3037 dní

čo je to za hlúposť? jediná možná "filozofia" je rešpektovať zákony.

keď ma bude niekto vydierať tak to ohlásim polícii presne v zmysle zákona a logiky.

chčko ty si uvedom že v civilizovanom štáte sa musia rešpektovať zákony a občan si nemôže vyberať ktoré bude a ktoré nebude rešpektovať. by sa ti páčilo keby som nerešpektoval ten ktorý mi zakazuje okradnúť ťa? kto nerešpektuje zákony je Slota a spol.

#6 | napísal(a): merlin odvtedy uplynulo: 3037 dní

luiv kecáš nehanebne. slovensko je dobré miesto na život. miliardy ľudí by boli šťastné keby tu mohli žiť. ale somárici tvojho razenia si to neuvedomujú. v somálsku by si mesiac neprežil :)

ty buď rád že žiješ vo vyspelej krajine v ktorej aj hupáci prežijú. v somálsku by si neprežiol mesiac :)

#7 | napísal(a): merlin odvtedy uplynulo: 3037 dní

internetové decká a ktorá otázka v tých hárkoch vám tak silno vadí? veď tam nie je nič osobné alebo nebezpečné.

decká hlúpe každému teleoperátorovi dáte svoje NAJOSOBNEJŠIE údaje bez reptania. rodné číslo, číslo občianky, adresu a samo meno. čiže dáte súkromnej firme všetky údaje potrebné na ukradnutie vašej identity!!!

decká tupé tak prečo toľko pindáte nad nič nehovoriacimi neškodnými údajmi z hárkov? :))

#8 | napísal(a): st.etienne odvtedy uplynulo: 3037 dní

merlin, ak nechapes, preco vznikol clanok, ktory poskytuje ludom nejake zachytne body zorientovat sa v probleme, je to v pohode. nikto ti to nevycita a rovnako by si mozno ty nemusel prudit do ostatnych. nikto ta do nicoho nenuti.

ak sa ti nezda dostatocne, ako sa v clanku vysvetluju dovody, preco by mali ludia s kritickym nazorom lepsie poznat, o co tu ide a vediet si vybrat z roznych moznosti, ak si nie su uplne isti, mozes navstivit ine diskusie.

respektovat nazor cloveka a nevynucovat si jeho odovodnenie emocionalnym vydieranim a nadavkami, je zakladna slusnost, na ktoru hadam nepotrebujes zakony. prajem pekny den

#8.1 | napísal(a): merlin odvtedy uplynulo: 3036 dní

stenneieeee keď nechápeš prečo vznikli moje príspevky, ktoré vtipnou formou pranierujú hystériu rozpútanú internetrovými deckami a upozorňujú na skutočné problémy v poskytovaní osobných údajov, ja ti nič nevyčítam ale nemusel by si prudiť mňa ani ostatných......

"emocionálne vydieranie" to je čo? slovník metrosexuála, alebo? ;)

Z technických príčin nie je možné pridať komentár
 

Váš účet