Mýtus o cirkvi ako „hlásateľke plochosti Zeme“

poslal(a): david.kahn , do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 2961 dní  

katkryptolog.blogspot.com Vyvrátenie často sa objavujúceho mýtu o "tmárskej" Cirkvi, ktorá údajne v stredoveku upaľovala všetkých, ktorí si dovolili tvrdiť, že Zem má tvar gule. Autor v tomto krátkom článku vyvracia toto nezmyselné a ahistorické tvrdenie.

diskusia (11)     

Najlepšie novinky z rubriky veda

Ako sa pripraviť na pracovný pohovor v angličtine

poslal(a): mariankohn, do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 1 deň 4 hod.  

Co bylo dřív, galaxie nebo její černá díra? | NÁŠ VESMÍR

poslal(a): nas_vesmir, do rubriky veda, odvtedy uplynulo: 21 hod.  

#1 | napísal(a): Lemmy odvtedy uplynulo: 2961 dní

A možno sa raz objaví článok: Mýtus o cirkvi ako „hlásateľke kreacionizmu“. Vyvrátenie často sa objavujúceho mýtu o „tmárskej“ Cirkvi, ktorá údajne v novoveku odmietala uznať darvinizmus (učenie o všeobecných zákonitostiach vývinu organizmov, podľa Ch. Darwina), t. j. hlásateľov, ktorí si dovolili tvrdiť, že napríklad ľudia a moderné opice majú spoločného predka. Autor v tomto krátkom článku vyvracia toto nezmyselné a ahistorické tvrdenie. Viac: http://www.humanisti.sk/view.php?cisloclanku=2009010002

#1.1 | napísal(a): gcardano odvtedy uplynulo: 2961 dní

Ako vidim, sekularnym humanistom sa velmi tazko ustupuje z pozicii, ktore sa zdali este pred nedavnom tak neotrasitelne a pevne, ze?:)

Nebojte sa, dalsie mytologicke pribehy o zlych, tmarskych klerikaloch, ktori si napr. takmer odhlasovali, ze zena nema dusu, alebo zakazovali pitvat ci ockovat, budu coskoro nasledovat...

#1.2 | napísal(a): ara7 odvtedy uplynulo: 2961 dní

Pokiaľ viem tak cirkev síce netvrdila, že Zem je plochá, ale tvrdila, že sa Slnko točí okolo Zeme...

#2 | napísal(a): gcardano odvtedy uplynulo: 2961 dní

V tej dobe v skutocnosti toto netvrdila Cirkev, ktora usporiadanie nebeskych sfer a pohyb nebeskych telies nepovazovala za ludskym umom odhalitelne, a na geocentrizmus a heliocentrizmus nahliadala ako na hypotezy, skor matematicke konstrukcie, ktorymi sa "zachranuju javy", nie vysvetluju, ale dokonca mnohi vyznamni astronomovia, na zaklade sustavnych a na tu dobu relativne presnych pozorovani oblohy, za vsetkych mozno spomenut protestanta Tycha de Brahe, Samotny Galileo predkladal len velmi nepresvedcive argumenty na podporu heliocentrizmu, ako dokaz, ze Slnko je nehybne, a Zem sa okolo neho otaca povazoval aj priliv a odliv, co ako dnes vieme, sposobuju tzv, slapove sily Slnka a Mesiaca.

Ked sa konecne nasiel vedecky dokaz, ako bola Bradleym objavena aberacia hviezd, uz v r. 1757 boli vsetky diela, povazujuce heliocentrizmus za teoriu, nielen za hypotezu, stiahnute z Indexu librorum prohibitorum.

#2.1 | napísal(a): Lemmy odvtedy uplynulo: 2960 dní

Tak, tak, a možno sa raz pravnuci dožijú aj zákazu (stiahnutia) Zoznamu zakázaných kníh (lat. Index Librorum Prohibitorum), ktoré sa zdali ešte pred nedávnom tak neotrasiteľné a pevné, že?:)

http://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_zak%C3%A1zan%C3%BDch_kn%C3%ADh

#2.2 | napísal(a): gcardano odvtedy uplynulo: 2960 dní

Mily Lemmy, mohli byste vediet, ze Zoznam zakazanych knih, bol zruseny v r. 1966:

.

Seznam zakázaných knih ztratil sílu zákona v roce 1966 za papeže Pavla VI, po Druhém vatikánském koncilu.

.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Index_Librorum_Prohibitorum

.

A nebolo by do veci, keby ste konecne zacali pouzivat svoje formulacie, a pokusit sa neparazitovat na cudzich:) Berte to odo mna ako dobru radu do buducna, ked budete pisat dlhsie texty, ako je rozsah jedneho normovaneho odstavca:)

#3 | napísal(a): Diane odvtedy uplynulo: 2960 dní

Milý gcardano, nie je od teba pekné, že chlapcov takto zotieraš. Koľko námahy ich to stálo a ty takto... :)))

#3.1 | napísal(a): gcardano odvtedy uplynulo: 2960 dní

:)

#4 | napísal(a): Lemmy odvtedy uplynulo: 2960 dní

Gcardano, stačí si menej vymýšľať, a nemusím reagovať. Ale ak niekto klame, je potrebné pravdu brániť. Napr. s tým zrušením v roku 1966. Nebol zrušený, a hovoril som o zákaze, čo je tiež niečo iné.

V roku 1966 prestal Vatikán vydávať Zoznam zakázaných kníh, prestal ho propagovať a prestal ho verejne predávať. To, že stratil silu (účinnosť) si už uvedomili aj samotní klerici. :-) Pokrok nezastavíme! Aj keď ho nejaký cirkevný pohlavár (Pavol VI.) uznáva už len za historický dokument, neznamená, že tento Zoznam zakázali.

#4.1 | napísal(a): gcardano odvtedy uplynulo: 2960 dní

Ale mily Lemmy, kde som si vymyslal, prosim Vas...:) V zatvorke ste uviedol sam, ze fiktivni pravnuci sa snad doziju STIAHNUTIA Indexu, a ako som dolozil z ceskej podoby wikipedie, toto sa stalo tym aktom papeza, Pavla VI., ktory mu odnal pravnu silu platnu pre celu RKC. Cim sa stal neucinnym historickym dokumentom, svedciacim o dobe a okolnostiach jeho vzniku a trvania, preto som velmi prekvapeny, ked vidim, ako vehementne niekoho dokazete obvinit z klamstva.:( To nesvedci prilis o Vasej schopnosti porozumiet pisanemu textu, dokonca aj ked ho sam citujete.:)

#5 | napísal(a): Lemmy odvtedy uplynulo: 2960 dní

Výmysel je v #2.2. Ale to prenechám už davidovi.kahnovi, aspoň bude mať námet na ďalší mýtus.

Z technických príčin nie je možné pridať komentár
 

Váš účet